For Employers
Ref:ΝΟΜ2024
Νομικός Σύμβουλος
Job post no longer accepts applications
AthensLocation
Athens
2 months ago
Posted date
SeniorMinimum level
Senior
LegalJob category
Legal

Καθήκοντα

  1. Νομική συμβουλευτική υποστήριξη στα ζητήματα που αφορούν την Διοίκηση της Οργάνωσης.
  2. Διαχείριση θεμάτων σχετιζόμενων με το νομικό καθεστώς της Οργάνωσης και με τις σχέσεις της με τους θεσμικούς φορείς.
  3. Νομική συμβουλευτική σε θέματα εργατικού δικαίου και σύνταξη συμβάσεων εργασίας.
  4. Επιμέλεια θεμάτων Κανονισμού Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.
  5. Διαχείριση δικαστικών υποθέσεων της Οργάνωσης.
  6. Νομική επίβλεψη και διαχείριση των νομικών εγγράφων και των διαδικασιών που αφορούν προμήθειες και μισθώσεις.
  7. Μελέτη και προσδιορισμό κατάλληλης διαδικασίας προμηθειών.
  8. Σύνταξη Διακηρύξεων Διαγωνισμών, Συμφωνητικών και όλων των απαραίτητων εγγράφων για την ολοκλήρωση της διαδικασίας προμηθειών.
  9. Επικοινωνία με τους προσφέροντες και έλεγχο δικαιολογητικών.
  • Συμμετοχή σε ομάδες εργασίας και στην εκπαίδευση του προσωπικού.
  • Κάθε άλλη συναφή εργασία με νομικό αντικείμενο που ανατίθεται από τη Διοίκηση.

Απαραίτητα προσόντα

  1. Πτυχίο Νομικής.
  2. Κατοχή άδειας ασκήσεως επαγγέλματος δικηγόρου.
  3. Άριστη γνώση αγγλικής γλώσσας.
  4. Πολύ καλή γνώση χειρισμού Η/Υ.

Συνεκτιμώμενα προσόντα

  1. Γνώση άλλων ξένων γλωσσών.
  2. Γνώση σωματειακού δικαίου.
  3. Μεταπτυχιακός τίτλος στη Νομική Επιστήμη (δίκαιο ανταγωνισμού, ευρωπαϊκό δίκαιο, εμπορικό δίκαιο, αστικό δίκαιο, διοικητικό δίκαιο, διεθνές δίκαιο).
  4. Άδεια οδήγησης ΙΧ οχήματος.

Απαραίτητη εμπειρία

  1. Εμπειρία τουλάχιστον ενός έτους σε θέματα δημόσιων συμβάσεων και διαδικασιών προμηθειών (ν. 4412/2016).
  2. Εμπειρία δικηγορικής δραστηριότητας.

Συνεκτιμώμενη εμπειρία

  1. Εμπειρία στο Κοινωνικό και Προσφυγικό τομέα.
  2. Επαγγελματική ή εθελοντική εμπειρία σε ανθρωπιστικές ή κοινωνικές οργανώσεις.
  3. Εμπειρία άλλης εθελοντικής δράσης.
  4. Βιωματική εμπειρία σε διαπολιτισμικό περιβάλλον.
  5. Εμπειρία με ευάλωτες ομάδες (παιδιά, ηλικιωμένους, ασθενείς, άτομα με αναπηρία, πρόσφυγες κλπ.).

Προσωπικά ειδικά χαρακτηριστικά

  1. Ικανότητα συλλογικής εργασίας.
  2. Οργανωτικότητα.
  3. Ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών.
  4. Ενεργή προορατικότητα.
  5. Στοχοπροσήλωση.
  6. Ικανότητα αντιμετώπισης απροόπτων.
  7. Ικανότητα εργασίας υπό συνθήκες πίεσης.
  8. Επικοινωνιακή ικανότητα.
  9. Ευαισθησία και διάθεση εμπλοκής στο ανθρωπιστικό εγχείρημα.
  10. Εξελιξιμότητα (ικανότητα εξέλιξης).

Related tags
JOB SUMMARY
Athens
Senior
Full-time