For Employers
Ref:QAQC202407
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ (QA / QC)
Job post no longer accepts applications
2 months ago
Posted date
Mid-levelMinimum level
Mid-level

Ο Υπεύθυνος Διαχείρισης Ασφάλειας Τροφίμων και Διασφάλισης Ποιότητας είναι αρμόδιος για τη συνεχή & αποτελεσματική λειτουργία, καθώς και για τη βελτίωση των Συστημάτων Διαχείρισης Ασφάλειας Τροφίμων και Διασφάλισης Ποιότητας των εταιρειών του Ομίλου.

Κύριες αρμοδιότητες

  • Έλεγχοι τήρησης διαδικασιών λειτουργίας εγκεκριμένες από τη διοίκησης.
  • Σύνταξη διαδικασιών λειτουργίας βάσει νέων απαιτήσεων ή ως μέρος διορθωτικών ενεργειών και παρακολούθηση τήρησης αυτών.
  • Τακτικοί εσωτερικοί έλεγχοι για την επιβεβαίωση εφαρμογής των διαδικασιών και σύνταξη αναφορών ως αποτέλεσμα αυτών προς τη διοίκηση. Παρακολούθηση των διορθωτικών ενεργειών επίλυσης εντοπισμένων αποκλίσεων.
  • Παρακολούθηση κείμενης Νομοθεσίας περί τροφίμων και εναρμόνιση της εταιρείας με αυτή.
  • Υλοποίηση Εκπαιδεύσεως προσωπικού ανά τμήμα, τόσο οργανωμένα, όσο και εν ώρα εργασίας.
  • Διαχείριση παραπόνων πελατών, λήψη και παρακολούθηση υλοποίησης διορθωτικών ενεργειών.
  • Έλεγχος προμηθευτών και αξιολόγηση αυτών, καθώς επίσης και των τεχνικών προδιαγραφών των προμηθευόμενων α’ και β’ υλών.
  • Έλεγχοι τήρησης προδιαγραφών α' υλών, υλικών συσκευασίας και τελικών προϊόντων.
  • Σύνταξη των τεχνικών προδιαγραφών και των ετικετών των παραγομένων προϊόντων.
  • Συμμετοχή στο σχεδιασμό και ανάπτυξη νέων προϊόντων και βελτίωση των υφισταμένων.

Απαιτούμενα προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ επιστήμης και τεχνολογίας τροφίμων & διατροφής του ανθρώπου.
  • Μεταπτυχιακός τίτλος στη διασφάλιση ποιότητας και διαχείριση ασφάλειας τροφίμων, κατά προτίμηση σε Ευρωπαϊκή χώρα.
  • Επιθυμητή εργασιακή εμπειρία 3 ετών σε αντίστοιχη θέση σε εταιρεία τροφίμων.
  • Κατανόηση διεθνών προτύπων ασφάλειας τροφίμων (IFS, BRC) θα εκτιμηθεί.
  • Χειρισμός ηλεκτρονικού υπολογιστή, πολύ καλή γνώση προγραμμάτων MS Office. Γνώση χειρισμού συστημάτων ERP θα εκτιμηθεί.
  • Άριστη γνώση αγγλικών.
  • Κάτοχος μεταφορικού μέσου.

Προφίλ Υποψηφίου

  • Υψηλή ικανότητα επικοινωνίας κ συνεργασίας, τόσο με όλα τα τμήματα όσο και με τους πελάτες.
  • Δυνατότητα εργασίας σε απαιτητικό περιβάλλον υπό πίεση και εντός συγκεκριμένων χρονοδιαγραμμάτων υλοποίησης έργων.
  • Εργατικότητα, αξιοπιστία, ευελιξία και συνέπεια.
  • Ικανότητα διαχείρισης πολλαπλών καθηκόντων και θέσπισης προτεραιοτήτων για την αποτελεσματικότερη εκτέλεση αυτών.
  • Προσαρμοστικότητα και ευελιξία.

Παροχές

  • Σύγχρονο & φιλικό περιβάλλον εργασίας
  • Δυνατότητα επαγγελματικής εξέλιξης
  • Διαρκής εκπαίδευση
  • Αποδοχές αναλόγως προσόντων
Related tags
JOB SUMMARY
Aspropyrgos
Mid-level
Full-time