Για εργοδότες
Κωδ:ACC HD THES
ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ
Η θέση δε δέχεται πλέον αιτήσεις
πριν 2 μήνες
Ημ. ανάρτησης
ΛογιστικάΚατηγορία θέσης
Λογιστικά

Το Κέντρο Ιατρικής Αποθεραπείας & Αποκατάστασης EUROMEDICA ΑΡΩΓΗ στην Θεσσαλονίκη, μέλος του ομίλου Euromedica, αναζητά:

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ

Ο Προϊστάμενος Λογιστηρίου είναι υπεύθυνος για τη διαχείριση του λογιστηριακού τμήματος της εταιρείας. Είναι υπεύθυνος για την επίβλεψη των καθημερινών λογιστικών εργασιών, τη διασφάλιση της ακρίβειας των οικονομικών καταστάσεων, τη συμμόρφωση με τους φορολογικούς και κανονιστικούς κανονισμούς, και την υποστήριξη της οικονομικής στρατηγικής της εταιρείας.

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Ενημέρωση και τήρηση λογιστικών βιβλίων και στοιχείων, κατά των οριζομένων περί Ανωνύμων Εταιρειών.
  • Σύνταξη και υποβολή μηνιαίων/ετήσιων δηλώσεων (τακτικών και εκτάκτων), ΦΠΑ-ΦΜΥ-ΦΕΕ-ΦΕ-Τελών Χαρτοσήμου κοκ,
  • Διαμόρφωση και εκτέλεση των Ταμειακών λειτουργιών της Ανώνυμης Εταιρείας
  • Σύνταξη, παρακολούθηση και διαμόρφωση των Οικονομικών Καταστάσεων Χρήσης σύμφωνα με την Ελληνική Νομοθεσία περί Ανωνύμων κατά ΕΛΣ -
  • Γνώση και εξοικείωση με την Ασφαλιστική, Εργατική και Εταιρική Νομοθεσία διασφαλίζοντας την συμμόρφωση της εταιρείας με τους φορολογικούς και κανονιστικούς κανονισμούς.
  • Συνεργασία με ελεγκτές για τη διενέργεια εσωτερικών και εξωτερικών ελέγχων.
  • Δικαίωμα υπογραφής Οικονομικών Ετήσιων Καταστάσεων
  • Παρακολούθηση φορολογικής νομοθεσίας και διαχείριση φορολογικών θεμάτων
  • Παρακολούθηση της σωστής τήρησης & ενημέρωσης των λογιστικών βιβλίων
  • Διεξαγωγή μηνιαίων και ετησίων αποτελεσμάτων/αναφορών/εκθέσεων
  • Διοίκηση και διαχείριση της ομάδας του Λογιστηρίου για την επίτευξη των εταιρικών στόχων και της εύρυθμης λειτουργίας του τμήματος
  • Παρακολούθηση και διαχείριση των ταμειακών ροών της επιχείρησης
  • Υποστήριξη του χρηματοοικονομικού σχεδιασμού και της κατάρτισης προϋπολογισμών
  • Ανάπτυξη στρατηγικών για τη βελτιστοποίηση της χρηματοοικονομικής απόδοσης
  • Συνεργασία με άλλα τμήματα για τη διασφάλιση της ομαλής ροής πληροφοριών και διαδικασιών
  • Δημιουργία ενός θετικού και παραγωγικού εργασιακού περιβάλλοντος

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Κάτοχος αδείας λογιστή - φοροτεχνικού ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ Α’ Τάξης
  • Τουλάχιστον 5 ετής προϋπηρεσία ως Προϊστάμενος – Διευθυντής λογιστηρίου σε ΑΕ
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής Φορολογικής Νομοθεσίας, (Ε.Γ.Λ.Σ., Κ.Β.Σ., Φορολογίας Εισοδήματος, ΦΠΑ και Εργατικής νομοθεσίας)
  • Επιθυμητή γνώση Διεθνών Λογιστικών Προτύπων (IFRS)
  • Γνώση ERP / SAP
  • Άριστη Γνώση Αγγλικών
  • Άριστη Γνώση Χειρισμού Η/Υ (MS Office/άριστη γνώση ΜS EXCEL)
  • Αποτελεσματικότητα, αξιοπιστία, συνέπεια, μεθοδικότητα, εργατικότητα, εχεμύθεια
  • Διασφάλιση εφαρμογής εσωτερικών διαδικασιών Λογιστηρίου και τήρηση προθεσμιών.
  • Ικανότητα παραγωγής αποτελεσματικής εργασίας, με έμφαση στη λεπτομέρεια, υπό συνθήκες εργασιακής πίεσης και στα πλαίσια ομάδας.
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις για τους άντρες υποψήφιους

Παροχές

  • Συνεχής εκπαίδευση
  • Άριστο εργασιακό περιβάλλον
  • Ευκαιρίες εξέλιξης
Θεσσαλονίκη
Με μεγάλη εμπειρία