Για εργοδότες
Υπεύθυνος/η Λογιστηρίου
Η θέση δε δέχεται πλέον αιτήσεις
ΤαύροςΤοποθεσία
Ταύρος
πριν ένα μήνα
Ημ. ανάρτησης
ΛογιστικάΚατηγορία θέσης
Λογιστικά

Η ΜΕΤΑδραση είναι μία βραβευμένη για το έργο της Ανθρωπιστική Οργάνωση που στοχεύει στην κάλυψη κρίσιμων και ουσιαστικών κενών στην υποδοχή και ένταξη των προσφύγων και μεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα. Από το 2010 που ιδρύθηκε, η ΜΕΤΑδραση έχει αναπτύξει πρωτοπόρες δράσεις, οι οποίες εστιάζουν στους ακόλουθους τομείς: της διερμηνείας, της προστασίας ασυνόδευτων ανηλίκων, της υποστήριξης ευάλωτων ομάδων, της νομικής εκπροσώπησης, της εκπαίδευσης και της ένταξης.

 Αρμοδιότητες:

  • Επίβλεψη της ορθής λειτουργίας του Λογιστηρίου και των εξοδολογίων
  • Οικονομική συμφωνία προγραμμάτων ανά μήνα
  • Σύνταξη και παρακολούθηση των ταμειακών ροών της Οργάνωσης
  • Σύνταξη και υποβολή δηλώσεων για την ΔΟΥ (παρακρατούμενων φόρων, ΦΠΑ, VIES, κατάσταση συμφωνητικών, βεβαιώσεις αποδοχών, ΜΥΦ κλπ)
  • Εποπτικός έλεγχος της μισθοδοσίας και εργατικών, ασφαλιστικών θεμάτων και υποβολή ΑΠΔ
  • Υποβολή μηνιαίων καταστάσεων ισοζυγίου πληρωμών στην Τράπεζα της Ελλάδος
  • Έλεγχος και παρακολούθηση των εξόδων
  • Επικοινωνία με Τράπεζες και φορείς του Δημοσίου
  • Σύνταξη λογιστικών καταστάσεων στο τέλος του έτους, καθώς και της δήλωσης εισοδήματος
  • Εποπτικός έλεγχος οικονομικών και φορολογικών θεμάτων σύμφωνα με την υπάρχουσα νομοθεσία
  • Συμφωνία εμπορικού και λογιστικής
  • Σχεδιασμός, βελτίωση και επίβλεψη των μηχανογραφικών συστημάτων και διαδικασιών
  • Καθιέρωση λογιστικών πολιτικών και διαδικασιών

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο Οικονομικών Επιστημών
  • Άδεια Ασκήσεως Οικονομολογικού Επαγγέλματος και Άδεια Λογιστή Φοροτεχνικού Α΄ Τάξης
  • Τουλάχιστον 5-ετής προϋπηρεσία ως προϊστάμενος λογιστηρίου
  • Άριστη γνώση φορολογικών εργατικών θεμάτων και ΕΛΠ
  • Καλή γνώση Αγγλικών
  • Άριστηγνώση MS Office (Word, Excel)
  • Άριστη γνώση προγραμμάτων μισθοδοσίας και λογιστικής. Γνώση των προγραμμάτων epsilon net business και entersoft θα θεωρηθεί προσόν
  • Εξοικείωση με ΔΛΠ
  • Εμπειρία σε διαχείριση χρηματοδότησης από Ευρωπαϊκά Προγράμματα θα εκτιμηθεί θετικά
  • Επικοινωνιακές ικανότητες, οργανωτικότητα, πνεύμα συνεργασίας
  • Σεβασμός στη διαφορετικότητα και στη μη διάκριση

Child Safeguarding Policy: Level 4

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, συνοδευόμενο από επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, στην ηλεκτρονική διεύθυνση cv@metadrasi.org με ένδειξη στο θέμα «Υπεύθυνος Λογιστηρίου 2024», έως 31/08/2024.

Σε όλους τους υποψηφίους θα αποσταλεί email επιβεβαίωσης για τη λήψη της αίτησης τους.

Ταύρος
Με μεγάλη εμπειρία