Για εργοδότες
ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ/ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ

Αρμοδιότητες:

  1. Καταχώρηση Παραστατικών: Εισαγωγή τιμολογίων, αποδείξεων, πιστωτικών και χρεωστικών σημειωμάτων στο λογιστικό σύστημα.
  2. Συμφωνία Τραπεζών: Τακτικός έλεγχος τραπεζικών λογαριασμών και συμφωνία με τις λογιστικές εγγραφές.
  3. Προετοιμασία Αναφορών: Δημιουργία και ενημέρωση οικονομικών αναφορών για έλεγχο από τους ανώτερους λογιστές.
  4. Υποβολή Δηλώσεων ΦΠΑ και Φόρων: Συμμετοχή στη διαδικασία υποβολής δηλώσεων ΦΠΑ, φόρου εισοδήματος και άλλων φορολογικών υποχρεώσεων, υπό την επίβλεψη ανώτερων λογιστών.
  5. Διαχείριση Αρχείων και Εγγράφων: Καταχώρηση, ταξινόμηση και διατήρηση των οικονομικών εγγράφων σε φυσική ή/και ηλεκτρονική μορφή.
  6. Υποστήριξη σε Ελεγκτικές Διαδικασίες: Συλλογή και προετοιμασία των απαραίτητων στοιχείων για εσωτερικούς και εξωτερικούς ελέγχους.
  7. Επικοινωνία με Πελάτες και Προμηθευτές: Διαχείριση και διευκρίνιση λογιστικών ζητημάτων που αφορούν τιμολόγια, πληρωμές ή άλλες οικονομικές συναλλαγές.
  8. Συμμετοχή στη Μηνιαία και Ετήσια Κλείσιμο: Υποστήριξη στη διαδικασία μηνιαίου και ετήσιου κλεισίματος οικονομικών καταστάσεων.
  9. Ενημέρωση Λογιστικού Συστήματος: Εξασφάλιση ότι όλα τα δεδομένα είναι καταχωρημένα και ενημερωμένα στα λογιστικά λογισμικά (ERP).

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Πτυχίο Λογιστικής ή Οικονομικών.
  • Ελάχιστη προϋπηρεσία 3 ετών σε αντίστοιχη θέση.
  • Εξοικείωση με λογιστικά προγράμματα και εφαρμογές (π.χ., ERP, Excel).
  • Ικανότητες ανάλυσης και επίλυσης προβλημάτων.
  • Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες και πνεύμα ομαδικότητας.

Προσφέρουμε:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών.
  • Συνεχή εκπαίδευση και ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης.
  • Φιλικό και υποστηρικτικό εργασιακό περιβάλλον.
  • Ευελιξία ωραρίου και δυνατότητα τηλεργασίας.

Αναμένουμε με ενδιαφέρον τις αιτήσεις σας!

Χαλάνδρι
πριν 5 ώρες