Για εργοδότες
ΛΟΓΙΣΤΗΣ Α' ΤΑΞΗΣ
πριν 7 μέρες
Ημ. ανάρτησης
ΛογιστικάΚατηγορία θέσης
Λογιστικά

Η Πουκαμισάς Εκπαιδευτικές Επιχειρήσεις Α.Ε. με έδρα την Αργυρούπολη, αναζητά Λογιστή Α' Τάξης με προϋπηρεσία 8-10 έτη.  Η εταιρεία μας είναι ο leader της αγοράς στον τομέα της και βρίσκεται σε διαρκή αναπτυξιακή πορεία.

Κύριες αρμοδιότητες:

  • Σύνταξη χρηματοοικονομικών καταστάσεων βάσει ΕΛΠ.
  • Σύνταξη και υποβολή φορολογικών δηλώσεων Νομικών & Φυσικών Προσώπων (Έντυπα Ν, Ε3, Ε2, Ε1, Ε9), παρακρατούμενων φόρων, Συνοπτικού πίνακα πληροφοριών και αναλυτικού φακέλου τεκμηρίωσης Ενδοομιλικών Συναλλαγών, Ενδοκοινοτικές συναλλαγές, πράξεις λήπτη.
  • Γνώσεις Εργατικής και Ασφαλιστικής Νομοθεσίας - διαδικασιών υποβολής στοιχείων στο ΕΦΚΑ, ΑΠΔ, ΕΡΓΑΝΗ ΙΙ.
  • Άρτια γνώση Ε.Λ.Π. καταχώρησης λογιστικών εγγραφών και συμφωνία λογαριασμών (Α.Ε, Ο.Ε.)
  • Συμφωνία - Συσχέτιση - χαρακτηρισμός myData.
  • Διευθέτηση υποθέσεων σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς (Υπ. Οικονομικών, ΑΑΔΕ, ΕΛ.Κ.Ε, Ι.Κ.Α., Σ.ΕΠ.Ε, Ο.Α.Ε.Δ., Γ.Ε.ΜΗ, Τράπεζες).
  • Παρακολούθηση αναλυτικού καθολικού προμηθευτών, πιστωτών-πελατών, χρεωστών.
  • Εύρεση και αξιολόγηση ανθρώπινου δυναμικού.
  • Προετοιμασία, κατάρτιση και παρουσίαση Περιοδικών Οικονομικών μηνιαίων αναφορών (reports) προς τη Διοίκηση.

Απαραίτητα προσόντα

  • Τουλάχιστον 8-10 έτη εμπειρίας σε Λογιστήριο.
  • Πτυχίο Α.Ε.Ι. Οικονομικής κατεύθυνσης, Χρηματοοικονομικά, Διοίκησης Επιχειρήσεων
  • Δικαίωμα υπογραφής Α' τάξης από το Ο.Ε.Ε.
  • Άριστη γνώση και εμπειρία στα ΕΛΠ, ΦΠΑ, ΚΦΕ
  • Άριστη γνώση της Εργατικής - Ασφαλιστικής Νομοθεσίας
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ και Microsoft Office
  • Γνώση χειρισμού Λογιστικών & Εμπορικών Πρρογραμμάτων (Pylon, Data)
  • Γνώση τήρησης Ηλεκτρονικών Βιβλίων (myDΑΤΑ)
  • Εμπειρία στην έκδοση αναφορών (reports) προς τη Διοίκηση
  • Εμπειρία φορολογικών διαδικασιών και ελεγκτικής επαλήθευσης
  • Άριστες διοικητικές και οργανωτικές ικανότητες
  • Ικανότητα εργασίας κάτω από συνθήκες πίεσης.
  • Εργατικότητα, συνέπεια, μεθοδικότητα
  • Προσανατολισμός στην επίτευξη στόχων.
  • Πειθαρχία στον κανονισμό λειτουργίας της επιχείρησης
  • Δυνατότητα εργασίας σε ομαδικό περιβάλλον

 Η εταιρεία μας προσφέρει:

  • Αμοιβή εως 2500€ μεικτά με προοπτικές εξέλιξης.
  • Διατακτική σίτισης 100€
  • Σύγχρονο, ευχάριστο και δυναμικό περιβάλλον εργασίας.
Αργυρούπολη