Για εργοδότες
Κωδ:SPE_202410
SENIOR PROJECT ENGINEER

H Εταιρεία ΣΟΓΙΑ ΕΛΛΑΣ ΑΕ, μία από τις μεγαλύτερες βιομηχανικές και εμπορικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα, ζητά να προσλάβει Διπλωματούχο Πολιτικό Μηχανικό ή Μηχανολόγο Μηχανικό ή Χημικό Μηχανικό για τη θέση του Senior Project Engineer στα κεντρικά της γραφεία στην Αθήνα.

Ο Μηχανικός θα είναι μέλος της ομάδας διαχείρισης έργων με αρμοδιότητες:

  • Tον αρχικό σχεδιασμό, το συντονισμό με τα συνεργαζόμενα μελετητικά γραφεία, τα εμπορικά και τεχνικά τμήματα της εταιρείας για την κατανόηση των αναγκών, τη διερεύνηση και κοστολόγηση εναλλακτικών λύσεων και την οριστικοποίηση των προδιαγραφών των έργων.
  • Την εκπόνηση απλών μηχανολογικών σχεδίων, διαγραμμάτων ροής και τεχνικών εγγράφων και την υποβολή και παρακολούθηση των φακέλων για την αδειοδότηση των έργων από τις αρμόδιες Δημόσιες υπηρεσίες μέχρι την έκδοση άδειας λειτουργίας
  • Τον έλεγχο των κατασκευαστικών σχεδίων, τις προμετρήσεις και τον προϋπολογισμό των έργων, την έρευνα αγοράς, τη λήψη και τεχνική αξιολόγηση προσφορών εξοπλισμού και κατασκευής κτιριακών εγκαταστάσεων, την επικοινωνία με προμηθευτές εξοπλισμού και εργολάβους, τη σύνταξη διαγωνισμών και συμβάσεων προμηθειών και επενδύσεων, την εκπόνηση των επιμετρήσεων, τον έλεγχο των τιμολογίων,  την παρακολούθηση της εκτέλεσης των έργων σε όλες τις φάσεις κατασκευής έως την πλήρη ολοκλήρωσή τους  σε συνεργασία με την τεχνική διεύθυνση της Εταιρείας
  • Τη δημιουργία και τήρηση αρχείων των έργων
  • Την εκτίμηση των κινδύνων και την επίλυση τεχνικών προβλημάτων σε συνεργασία με την Τεχνική Διεύθυνση
  • Την παρακολούθηση του χρονοδιαγράμματος και του κόστους έργων και το αντίστοιχο reporting
  • Ενδεχομένως και επισκέψεις στα projects που είναι σε εξέλιξη

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Πολυτεχνείου Πολιτικού Μηχανικού ή Μηχανολόγου Μηχανικού ή Χημικού Μηχανικού
  • Certificate στο Project Management θα εκτιμηθεί
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 ετών σε αντίστοιχη ή παρεμφερή θέση
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών, επιπέδου Proficiency
  • Πολύ καλή γνώση Autocad, MS Office
  • Γνώση του Microsoft Project θα εκτιμηθεί
  • Άριστη κατανόηση σχεδίων, διαγραμμάτων, τεχνικών εγχειριδίων
  • Αναλυτική σκέψη, μεθοδικότητα και έμφαση στη λεπτομέρεια
  • Αυτοπαρακίνηση, ικανότητα multi-tasking και επίτευξης στόχων και χρονοδιαγραμμάτων
  • Ανεπτυγμένες οργανωτικές, επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Ομαδικό πνεύμα, ευχάριστη και συνεργάσιμη προσωπικότητα
  • Δίπλωμα οδήγησης

Η εταιρεία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικές αποδοχές αναλόγως εμπειρίας και προσόντων
  • Συμβόλαιο ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης σε ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία
  • Laptop
  • Συνεχή εκπαίδευση
  • Σταδιοδρομία σε εξαιρετικό και δυναμικό περιβάλλον εργασίας
Αθήνα
πριν 9 ώρες