Για εργοδότες
Creative Art Director / Καλλιτεχνικός Δ/ντη -τρια
Η θέση δε δέχεται πλέον αιτήσεις

Ο Καλλιτεχνικός Δ/ντης (Creative Art Director) είναι υπεύθυνος για την αποτελεσματική οπτική μεταφορά του οράματος και των μηνυμάτων της εταιρίας, ώστε να ανταποκρίνονται στις προδιαγραφές και τις προσδοκίες της εταιρίας.  Δημιουργεί τον γενικό σχεδιασμό, κατευθύνει και παρακινεί την ομάδα του για την υλοποίησή του.

Η θέση έχει τέσσερα direct reports (Art Directors) και αναφέρεται στην Δ/νση Marketing & Επικοινωνίας.

Αρμοδιότητες

  • Φροντίζει για την βέλτιστη οπτική παρουσίαση μιας έννοιας, ενός μηνύματος, ενός οράματος που έχει ζητηθεί από τη Διοίκηση ώστε να ανταποκρίνεται κάθε φορά στους στόχους, στις  προσδοκίες και στις προδιαγραφές της εταιρίας.
  • Σύλληψη σε συνεργασία με την Marketing & Communications Director της σχεδιαστικής δημιουργικής ιδέας όσον αφορά όσον αφορά την έντυπη, ηλεκτρονική και social επικοινωνία, ώστε να προβληθεί αποτελεσματικά, να αυξηθούν οι πωλήσεις και να ισχυροποιηθεί το brand της εταιρίας.
  • Δημιουργεί κατευθυντήριες οδηγίες (guide lines) για την υλοποίηση και την εφαρμογή κάθε νέας ιδέας- brand.
  • Παρακολουθεί, συντονίζει και υποστηρίζει το προσωπικό σχεδιασμού ώστε να υλοποιεί το έργο (σχέδια, φωτογραφίες, γραφικά) σύμφωνα με τις προδιαγραφές και τους στόχους.
  • Εκπαίδευση υφισταμένων σε εργαλεία, τεχνικές, προγράμματα κλπ
  • Συντονισμός, οργάνωση και επίβλεψη της τελικής εφαρμογής ώστε να πληροί τις προδιαγραφές και τα χρονοδιαγράμματα.
  • Αναζήτηση νέων εργαλείων & η πρόταση εισαγωγής τους στον τρόπο εργασίας του Creative Department, εφόσον αξιοποιούν τις σύγχρονες τεχνολογίες με σκοπό το άρτιο αποτέλεσμα.
  • Διαρκής  ενημέρωση για τα νέα trends και παρακολούθηση της δραστηριότητας του ανταγωνισμού.

Τυπικά Προσόντα

  • Απόφοιτος ΤΕΙ, ΙΕΚ, Κολλεγίου, Γραφικών Τεχνών (Graphic Design) ή Εφαρμοσμένων Τεχνών ή καλλιτεχνικών σπουδών
  • Άριστη γνώση Illustrator, Photoshop, InDesign, καλή γνώση των υπόλοιπων προγραμμάτων της Adobe creative Suite, θα εκτιμηθεί η γνώση σχεδιαστικού προγράμματος 3D
  • Πολύ καλή γνώση MS Office (Word, Excel, Powerpoint)
  • Τουλάχιστον 5 ετής εμπειρία σε αντίστοιχη θέση