Για εργοδότες
Υπεύθυνος/η Γραφείου Καριέρας & Διασύνδεσης Φοιτητών
ΑθήναΤοποθεσία
Αθήνα
πριν 21 μέρες
Ημ. ανάρτησης
ΕκπαίδευσηΚατηγορία θέσης
Εκπαίδευση

Περιγραφή θέσης:

Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση του πρωτοποριακού σχεδίου Ενίσχυσης της Απασχολησιμότητας των φοιτητών και αποφοίτων του Mediterranean College (MC Employability Scheme ®). Συγκεκριμένα:

  • Σχεδιασμός και ανάπτυξη υπηρεσιών και δραστηριοτήτων ενίσχυσης επαγγελματικών δεξιοτήτων και δικτύωσης φοιτητών.
  • Ανάπτυξη πολύ-επίπεδων συνεργασιών με επιχειρήσεις, φορείς και οργανισμούς, σε Ελλάδα και εξωτερικό.
  • Διασύνδεση φοιτητών & αποφοίτων με εταιρίες και οργανισμούς για πρακτική άσκηση, υλοποίηση projects και επαγγελματική αποκατάσταση.
  • Παροχή υπηρεσιών συμβουλευτικής επαγγελματικού προσανατολισμού & σταδιοδρομίας σε φοιτητές/ απόφοιτους.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών.
  • Εμπειρία σε αντίστοιχη ή σχετική θέση (συμβουλευτικής επαγγελματικού προσανατολισμού ή ανάπτυξης ανθρώπινου δυναμικού).
  • Γνώσεις συμβουλευτικής επαγγελματικού προσανατολισμού με χρήση εργαλείων.
  • Άριστη γνώση Αγγλικών.
  • Άριστη ικανότητα παραγωγής προφορικού και γραπτού λόγου.
  • Ευχέρεια στη χρήση MS Office, Social Media, εφαρμογών CRM και Digital Platforms.

Απαραίτητα Χαρακτηριστικά:

  • Καινοτόμος σκέψη, αναπτυξιακή προσέγγιση, λήψη πρωτοβουλιών.
  • Εξωστρέφεια, ευχέρεια στη δημόσια ομιλία (public speaking) και στις παρουσιάσεις.
  • Προσανατολισμός στο αποτέλεσμα και στην επίτευξη στόχων.

Το Κολλέγιο προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικές αποδοχές.
  • Ευχάριστο και δημιουργικό εργασιακό περιβάλλον.
  • Ευκαιρίες συνεχούς εκπαίδευσης & προσωπικής ανάπτυξης.
  • Προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης.
Αθήνα