Μηχανικός για Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων και Σχεδιασμό Τοπογραφικών Διαγραμμάτων
ΑθήναΤοποθεσία
Αθήνα
πριν 12 μέρες
Ημ. ανάρτησης
ΜηχανικοίΚατηγορία θέσης
Μηχανικοί
Είμαστε στην αναζήτηση μηχανικού με εμπειρία στον τομέα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ) για την εκπόνηση μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων και την ανάπτυξη τοπογραφικών διαγραμμάτων. Ο υποψήφιος θα έχει ενεργή συμμετοχή σε όλα τα στάδια της ανάπτυξης και αδειοδότησης έργων ΑΠΕ, καθώς και στην επικοινωνία με διάφορες δημόσιες υπηρεσίες (ΡΑΕ, περιβαλλοντικές αρχές, ΔΕΔΔΗΕ, ΑΔΜΗΕ).
Κύριες Αρμοδιότητες:
  • Εκπόνηση μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων και σχεδιασμός τοπογραφικών διαγραμμάτων για έργα ΑΠΕ.
  • Συμμετοχή στη διαδικασία αδειοδότησης και ανάπτυξης έργων.
  • Επικοινωνία και συντονισμός με διάφορες δημόσιες υπηρεσίες.
  • Συμβολή στη μελέτη και σχεδιασμό νέων έργων.
  • Προετοιμασία προϋπολογισμών και σύνταξη τευχών δημοπράτησης.
  • Συμμετοχή σε συναντήσεις ομάδων έργου και σύνταξη αναφορών προόδου.
  • Υποστήριξη στη συμμετοχή σε ευρωπαϊκά προγράμματα.
Απαιτούμενα Προσόντα:
  • Πτυχίο Μηχανικού (Μηχανολόγου, Τοπογράφου, Περιβάλλοντος ή Χημικού) από ΑΕΙ/ΑΤΕΙ.
  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών σε σχετικό τομέα του περιβάλλοντος (κατά προτίμηση στις ΑΠΕ) θα εκτιμηθεί.
  • Προϋπηρεσία σε έργα ενέργειας ή/και εκπόνηση μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων.
  • Άριστη γνώση περιβαλλοντικής νομοθεσίας.
  • Άριστη γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας.
  • Πολύ καλή γνώση Microsoft Office.
  • Ικανότητα προγραμματισμού και διαχείρισης πολλαπλών προτεραιοτήτων.
  • Δεξιότητες οργάνωσης και επικοινωνίας, ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών.
  • Ικανότητα εργασίας σε διάφορα θέματα ταυτόχρονα.
  • Μεθοδικότητα, υπευθυνότητα και πνεύμα συνεργασίας.
  • Ικανότητα τήρησης χρονοδιαγραμμάτων και προθεσμιών.
Επιθυμητά Προσόντα:
  • Εμπειρία στη διαχείριση έργων ΑΠΕ και εξοικονόμησης ενέργειας.
  • Βασικές γνώσεις σχεδιαστικών προγραμμάτων όπως AutoCAD και GIS.
Τι Προσφέρουμε:
  • Σταθερό και ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον.
  • Ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης και συνεχούς εκπαίδευσης σε ένα τεχνολογικά εξελισσόμενο περιβάλλον.
Αν ενδιαφέρεστε να γίνετε μέλος της ομάδας μας, παρακαλούμε στείλτε το βιογραφικό σας σημείωμα και μια συνοδευτική επιστολή.

Αθήνα