Για εργοδότες
Senior Finance Manager
Η θέση δεν δέχεται πλέον αιτήσεις
ΤαύροςΤοποθεσία
Ταύρος
πριν 5 μήνες
Ημ. ανάρτησης
ΟικονομικάΚατηγορία θέσης
Οικονομικά

Τίτλος θέσης: Senior Finance Manager
Σημείο απασχόλησης: Γραφεία ΜΕΤΑδρασης στην Αθήνα

Η ΜΕΤΑδραση είναι μία βραβευμένη για το έργο της Ανθρωπιστική Οργάνωση που στοχεύει στη κάλυψη κρίσιμων και ουσιαστικών κενών στην υποδοχή και ένταξη των προσφύγων και μεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα. Από το 2010 που ιδρύθηκε, έχει αναπτύξει πρωτοπόρες δράσεις, οι οποίες εστιάζουν στους ακόλουθους τομείς: της διερμηνείας, της προστασίας ασυνόδευτων ανηλίκων, της υποστήριξης ευάλωτων ομάδων, της νομικής εκπροσώπησης, της εκπαίδευσης και της ένταξης.

Καθήκοντα θέσης:

  • Δημιουργία, παρακολούθηση και αναμόρφωση προϋπολογισμών έργων
  • Έλεγχος για να διασφαλιστεί ότι οι οικονομικές πρακτικές συμβαδίζουν με τις συμβάσεις έργων
  • Έλεγχος και αποστολή οικονομικών αναφορών και σχετικών παραστατικών
  • Παροχή και ανάλυση οικονομικών πληροφοριών για τα έργα
  • Επικοινωνία με τους χρηματοδότες για όλα τα οικονομικά ζητήματα των προγραμμάτων
  • Αιτήσεις αποπληρωμής προγραμμάτων
  • Εγκρίσεις ενημερωτικών πληρωμών και αγοράς προμηθειών
  • Υποβολή προτάσεων  για την αξιοποίησή ή/και αναμόρφωση του προϋπολογισμού σε σχέση με τον πορεία υλοποίησης του έργου
  • Παρακολούθηση της απορρόφησης των προϋπολογισμών των έργων
  • Έλεγχος επιλεξιμότητας δαπανών και παρακολούθηση και εφαρμογή του ισχύοντος νομικού πλαισίου και των όρων των συμφωνιών επιδότησης
  • Συνεργασία με το Τμήμα Λογιστηρίου για το σκοπό της υποβολής εκθέσεων
  • Συλλογή και επεξεργασία στοιχείων για την σύνταξη και ορθή υποβολή τριμηνιαίων και απολογιστικών οικονομικών αναφορών προς τους φορείς χρηματοδότησης

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Οικονομικών Επιστημών
  • Πέντε χρόνια προϋπηρεσία σε Oικονομικό Tμήμα
  • Άριστη γνώση Αγγλικών
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ(Microsoft excel, accounting software)
  • Ικανότητα οργάνωσης, προγραμματισμού και ευελιξίας
  • Ικανότητα επικοινωνίας και συνεργασίας σε ομάδα
  • Ικανότητα επίλυσης συγκρούσεων, αμεροληψία, αντικειμενική κρίση
  • Εχεμύθεια και διακριτικότητα
  • Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και απόδοσης σε συνθήκες πίεσης

Επιπλέον συνεκτιμώνται:

  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών Χρηματοοικονομικής Κατεύθυνσης
  • Προϋπηρεσία σε οικονομική διαχείριση προγραμμάτων χρηματοδοτούμενα από Ευρωπαϊκούς πόρους και Διεθνείς οργανισμούς (UNHCR, IOM, Unicef κ.ά.)
  • Άμεση διαθεσιμότητα

Οι ενδιαφερόμενες/οι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και την επιστολή ενδιαφέροντος μέσω email στο cv@metadrasi.org, με ένδειξη στο θέμα «Senior Finance Manager».

Σε όλους τους υποψηφίους θα αποσταλεί email επιβεβαίωσης για τη λήψη της αίτησής τους.

Η ΜΕΤΑδραση παρέχει ίσες ευκαιρίες απασχόλησης και απαγορεύει τις διακρίσεις στην απασχόληση λόγω φυλής, φύλου, χρώματος, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού, ηλικίας, οικογενειακής κατάστασης ή αναπηρίας.

Ταύρος