Για εργοδότες
Προϊστάμενος Λογιστηρίου / Accounting Supervisor
ΑθήναΤοποθεσία
Αθήνα
πριν 25 μέρες
Ημ. ανάρτησης
ΟικονομικάΚατηγορία θέσης
Οικονομικά

Το Βιολογικό Χωριό Α.Ε., δυναμικά αναπτυσσόμενη και η μεγαλύτερη αμιγώς ελληνική αλυσίδα βιολογικών καταστημάτων, η οποία αριθμεί σήμερα 25 καταστήματα, επιθυμεί να προσλάβει για τα κεντρικά της γραφεία στους Αμπελόκηπους:

Προϊστάμενο Λογιστηρίου/Accounting Supervisor

Ο/Η υποψήφιος/ια αναφέρεται στον Οικονομικό Διευθυντή της εταιρείας.

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Εφαρμογή των διαδικασιών που σχετίζονται με την ομαλή διεξαγωγή των εργασιών του λογιστηρίου
  • Εποπτεία της ορθότητας των προς καταχώρηση λογιστικών στοιχείων της Εμπορικής Διαχείρισης και της Γενικής Λογιστικής
  • Τήρηση και εφαρμογή του λογιστικού σχεδίου της εταιρείας
  • Διαχείριση μηναίων και ετήσιων κλεισιμάτων και παρακολούθηση MyData
  • Συμμετοχή στην σύνταξη του προϋπολογισμού και την παρακολούθηση της υλοποίησης του
  • Σύνταξη μηνιαίων & ετήσιων οικονομικών αποτελεσμάτων σύμφωνα με τις φορολογικές λογιστικές αρχές
  • Παρακολούθηση όλων των διαδικασιών για την σωστή τήρηση των φορολογικών βιβλίων
  • Έκδοση μηνιαίων ισοζυγίων
  • Εναρμόνιση της εταιρείας με την ισχύουσα νομολογία σε φορολογικά θέματα, ΚΦΑΣ και παρακρατούμενους φόρους
  • Συντονισμός και εποπτεία των περιοδικών ελέγχων του λογιστηρίου
  • Οργάνωση οικονομικών δεδομένων και τήρηση ενημερωμένων αρχείων
  • Παρακολούθηση καθημερινών συναλλαγών, συμπεριλαμβανομένων των πληρωτέων / εισπρακτέων λογαριασμών, του γενικού καθολικού και των συμφωνιών τραπεζικών λογαριασμών
  • Καθιέρωση λογιστικών πολιτικών και διαδικασιών, ευθυγραμμισμένων με τους στόχους της εταιρείας

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χρηματοοικονομικής, Οικονομικής ή Λογιστικής κατεύθυνσης
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Δικαίωμα υπογραφής Α’
  • Άριστη γνώση της φορολογικής νομοθεσίας και των Ελληνικών Λογιστικών Προτύπων
  • Πολύ καλή γνώση λογιστικών προγραμμάτων και συστημάτων ERP, γνώση Softone επιθυμητή
  • Εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας
  • Αναλυτική σκέψη και καλές αναλυτικές δεξιότητες
  • Πολύ καλή γνώση αγγλικών και Η/Υ
  • Ικανότητα οργάνωσης και αναγνώρισης προτεραιοτήτων
  • Προσανατολισμός σε εύρεση λύσεων και εναλλακτικών προτάσεων
  • Προσοχή στη λεπτομέρεια
  • Υψηλό αίσθημα υπευθυνότητας
  • Ομαδικότητα, συνεργασία και επικοινωνιακές ικανότητες

Η εταιρεία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Ιδιωτική Ασφάλιση
  • Εργάζεστε σε ένα σύγχρονο περιβάλλον αναλαμβάνοντας μία ποικιλόμορφη εργασία
  • Δυνατότητα επαγγελματικής εξέλιξης και ανάπτυξης
  • Συνεχή εκπαίδευση
Αθήνα