Για εργοδότες
Βοηθός Λογιστή
πριν 10 μέρες
Ημ. ανάρτησης
ΟικονομικάΚατηγορία θέσης
Οικονομικά

H HR SOLUTIONS, εκ μέρους αναπτυσσόμενης εμπορικής εταιρείας με έδρα τη δυτική Θεσσαλονίκη, αναζητά υποψήφιο για τη θέση:

Βοηθού Λογιστή

Αρμοδιότητες:

  • Καταχωρήσεις στα βιβλία Γ’ κατηγορίας.
  • Διαχείριση φακέλων εισαγωγών και εξαγωγών (ενδοκοινοτικών και τρίτων χωρών).
  • Έλεγχος και καταχώρηση πληρωμών και εισπράξεων.
  • Παρακολούθηση υποχρεώσεων της επιχείρησης καθώς και υπολοίπων πελατών και προμηθευτών.
  • Τήρηση ηλεκτρονικών βιβλίων μέσω της πλατφόρμας MyData.
  • Εξαγωγή δηλώσεων ΦΠΑ, ΦΜΥ, Intrastat και VIES.
  • Προετοιμασία, κατάρτιση και έλεγχος μηνιαίων αναφορών (reports).
  • Συμμετοχή στη διαδικασία τιμολόγησης και διαχείριση παραγγελιών.
  • Προετοιμασία και συμφωνία λογαριασμών για το ετήσιο κλείσιμο.
  • Προετοιμασία μισθοδοσίας.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο Οικονομικής Κατεύθυνσης.
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών σε ανάλογη θέση.
  • Επιθυμητή εμπειρία στη διαχείριση συμβάσεων Δημοσίου και στις διαδικασίες δημόσιων διαγωνισμών.
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ και του MS Office.
  • Γνώση της αγγλικής γλώσσας.
  • Επικοινωνιακές και οργανωτικές ικανότητες.
  • Εχεμύθεια, συνέπεια και ικανότητα τήρησης προθεσμιών.

Παροχές:

  • Ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης και συνεχούς εκπαίδευσης.
  • Σύγχρονο και δομημένο εργασιακό περιβάλλον.
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών.
Θεσσαλονίκη