Για εργοδότες
Κωδ:HR-OPERATION MANAGER
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ | OPERATIONS MANAGER
Η θέση δε δέχεται πλέον αιτήσεις
ΒόλοςΤοποθεσία
Βόλος
πριν 2 μήνες
Ημ. ανάρτησης

Ταχύτατα αναπτυσσόμενη εισαγωγική – εξαγωγική εταιρεία με ηγετική θέση -παρουσία στο χώρο των ταχυκίνητων προϊόντων ( FMCG) και των καπνικών προϊόντων, αναζητά να προσλάβει άμεσα Operations Manager, με στόχο την διατήρηση της ηγετικής θέσης και ανάπτυξη των συγκεκριμένων κατηγοριών.

Η εταιρεία κατέχει μια εδραιωμένη θέση στην ελληνική αγορά και έχει ήδη εξαγωγική δραστηριότητα σε χώρες των Βαλκανίων και της Ευρώπης.

Αρμοδιότητες

  • Βελτίωση των συστημάτων, των διαδικασιών και διαρκής εφαρμογή βέλτιστων πρακτικών επιχειρησιακής διαχείρισης.
  • Διασφάλιση ότι όλες οι προκαθορισμένες λειτουργίες εκτελούνται με κατάλληλο και οικονομικά αποδοτικό τρόπο, συμμορφούμενες πάντοτε με την κείμενη νομοθεσία.
  • Κατάρτιση συμφωνητικών με Προμηθευτές της εταιρίας και βελτιστοποίηση αυτών σε συνεργασία με το νομικό τμήμα της εταιρίας μας.
  • Συντονισμός του τμήματος Προμηθειών, Διαμόρφωση της στρατηγικής, Διαχείριση χαρτοφυλακίου των προμηθευτών και επέκταση των συνεργασιών.
  • Αξιολόγηση, Επίσκεψη προμηθευτών όπου απαιτείται (εσωτερικού & εξωτερικού) και επιλογή νέων προμηθευτών Ανάπτυξη νέων προϊοντικών κατηγοριών σύμφωνα με τις ανάγκες και τις απαιτήσεις της αγοράς για την επίτευξη των στόχων της εταιρείας.
  • Διαχείριση αποθεμάτων (έλεγχος υπολοίπων, όρια ανά παραγγελία, όρια ασφαλείας παραγγελιών, μέθοδος πρόβλεψης ανά παραγγελία αποθεμάτων).
  • Ανάλυση δεδομένων αγοράς και ανταγωνισμού για εύρεση προϊόντων που ξεπερνούν τα τρέχοντα πρότυπα του κλάδου.
  • Διαχείριση της Κεντρικής Αποθήκης της εταιρίας.
  • Διοργάνωση ,συμμετοχή σε Εκθέσεις του Εσωτερικού και Εξωτερικού.
  • Συμμετοχή στην διαμόρφωση διαφημιστικού υλικού, προωθητικών ενεργειών και του ετήσιου Marketing Plan.
  • Άψογη και εποικοδομητική συνεργασία με όλα τα τμήματα της εταιρίας .
  • Επίβλεψη, εκπαίδευση, αξιολόγηση της απόδοσης του προσωπικού στα κεντρικά μας γραφεία καθώς και παροχή ανατροφοδότησης.
  • Διασφάλιση της ομαλής λειτουργίας και την πιστή εφαρμογή των εκάστοτε διαδικασιών και πρακτικών στα κεντρικά μας γραφεία καθώς και τη διασφάλιση της διαρκούς συμμόρφωσης με τις προκαθορισμένες διαδικασίες.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, Marketing , Οικονομικά ή σε σχετικό τομέα.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία ως Operations Manager ή σε παρόμοια θέση. Προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 ετών σε αντίστοιχη θέση είναι προϋπόθεση.
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας (προφορικά και γραπτά).
  • Πολύ καλή γνώση Η/Υ (χειρισμός Η/Υ, MS Office, Internet).
  • Εμπειρία σε συστήματα ERP.
  • Συνέπεια, υπευθυνότητα , άριστη διαχείριση χρόνου με έμφαση στη λεπτομέρεια.
  • Εμπειρία οργανωτικής αποτελεσματικότητας και διαχείρισης λειτουργιών.
  • Ισχυρές δεξιότητες ηγεσίας, επικοινωνίας, παρότρυνσης και διαπροσωπικών σχέσεων.
  • Εξωστρέφεια, Ομαδικό πνεύμα, ικανότητα εργασίας με ταχύτητα, ακρίβεια, ευγένεια και συνέπεια.
  • Ευχάριστη προσωπικότητα με δυναμική επαγγελματική στάση.
  • Δομημένη επιχειρηματική σκέψη καθώς και ικανότητες ανάλυσης, παρουσίασης και διαπραγμάτευσης.

Η εταιρεία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών και παροχών.
  • Άνετο, ευχάριστο και δημιουργικό εργασιακό περιβάλλον.
  • Συνεχής εκπαίδευση & προοπτικές εξέλιξης.
  • Πλήρης απασχόληση.

Η θέση αναφέρεται στον γενικό διευθυντή και στον CEO της εταιρίας

*Θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια προς όλα τα βιογραφικά.

Η εταιρεία θα επικοινωνήσει μόνο με τους υποψήφιους που τα βιογραφικά πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα.

Βόλος
Με μεγάλη εμπειρία