Για εργοδότες
Κωδ:HR-GENERAL MANAGER
Γενικός Διευθυντής
Η θέση δε δέχεται πλέον αιτήσεις
ΒόλοςΤοποθεσία
Βόλος
πριν 2 μήνες
Ημ. ανάρτησης

Εμπορική Εισαγωγική εταιρεία που δραστηριοποιείται στον κλάδο των καπνικών ειδών, αναζητά να προσλάβει  Διοικητικό Στέλεχος γενικής διεύθυνσης.

Ο/η  κατάλληλος ο/η υποψήφιος/α  θα πρέπει να έχει εξαιρετική αναλυτική στρατηγική σκέψη, ουσιαστικές ηγετικές ικανότητες, και αποδεδειγμένη εμπειρία στην διοίκηση.

Αρμοδιότητες

  • Ανάπτυξη και εφαρμογή της εμπορικής πολιτικής και στρατηγική της εταιρείας.
  • Καθοδήγηση, παρακίνηση και διαχείριση του προσωπικού της εταιρείας με άριστες ηγετικές και επικοινωνιακές ικανότητες.
  • Συνεργασία και συντονισμός διαφορετικών ομάδων προσωπικού.
  • Ανάλυση και εκτίμηση των τάσεων της αγοράς και του ανταγωνισμού και παρακολούθηση των ευκαιριών σε πανελλαδικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.
  • Αναφορές και ανάλυση οικονομικών καταστάσεων και εμπορικής πορείας της εταιρείας στους ιδιοκτήτες και μετόχους της εταιρείας.
  • Παρακολούθηση και ανάλυση της αγοράς, για τη δημιουργία επιχειρηματικών σχεδίων και ανάπτυξη δικτύου εισαγωγών και εξαγωγών.
  • Διατήρηση άριστων σχέσεων με δυνητικούς και υφιστάμενους προμηθευτές και πελάτες.
  • Ενέργειες για απόκτηση νέων πελατών και διαχείριση σχέσεων μεγάλων πελατών σε συνεργασία με την εμπορική διεύθυνση.
  • Ενέργειες για νέες συμφωνίες με υφιστάμενους και νέους προμηθευτές και διαχείριση σχέσεων.
  • Παρακολούθηση δεικτών, δημιουργία διαδικασιών, επικοινωνία και παρακολούθηση αναφορών και αξιολόγηση της αποτελεσματικότητας ενεργειών.
  • Καθοδήγηση, παρακίνηση και διαχείριση της εμπορικής ομάδας.
  • Κατάθεση προτάσεων και ενεργειών για τη δημιουργία ανταγωνιστικού πλεονεκτήματος.
  • Συμμετοχή στην διαμόρφωση σχεδίων μάρκετινγκ, διαφημιστικού υλικού, προωθητικών ενεργειών και του ετήσιου Marketing Plan.
  • Δημιουργία, επικοινωνία και παρακολούθηση ποιοτικών και ποσοτικών στόχων.
  • Ενεργή συμμετοχή στον σχεδιασμό της εμπορικής πολιτικής της εταιρείας σε συνεργασία με τη εμπορική Διεύθυνση και διοίκηση της εταιρείας.
  • Ενεργή συμμετοχή στη διαμόρφωση του στόχου πωλήσεων καθώς και την ευθύνη επίτευξής του σε συνεργασία με την εμπορική διεύθυνση.
  • Εκπόνηση τακτικών ποσοτικών και ποιοτικών αναλύσεων και κατάθεση προτάσεων προς τη διοίκηση.
  • Έρευνα και ανάλυση της αγοράς για τον εντοπισμό νέων εμπορικών ευκαιριών.
  • Εκπαίδευση, συντονισμό, παρακίνηση και ανάπτυξη ομάδας.
  • Διαχείριση και συντονισμός των καθημερινών λειτουργιών της εταιρείας.
  • Επίβλεψη, καθοδήγηση, αξιολόγηση και έμπνευση των εργαζομένων με στόχο την μέγιστη αποτελεσματικότητα και απόδοση τους.
  • Διοργάνωση και συμμετοχή σε Εκθέσεις του Εσωτερικού και Εξωτερικού.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ με κατεύθυνση Διοίκησης Επιχειρήσεων / Οικονομικά / Marketing ή άλλον σχετικό κλάδο.
  • Η κατοχή Μεταπτυχιακού τίτλου θα συνεκτιμηθεί.
  • Εξαίρετη ευχέρεια σε CRM/ERP systems & data analysis.
  • Αποδεδειγμένη 5ετή εμπειρία σε Διευθυντική θέση ή άλλο σχετικό ρόλο, ιδανικά σε χώρο εμπορικό.
  • Γνώση αγορών και τάσεων ταχυκίνητων προϊόντων.
  • Άριστη γνώση αγγλικών.
  • Άριστη γνώση Η/Υ.
  • Εμπειρία σε διαχείριση προσωπικού.
  • Άριστες ηγετικές και επικοινωνιακές δεξιότητες.
  • Επαγγελματική εμφάνιση.
  • Εχεμύθεια και πραότητα.
  • Ικανότητα στρατηγικής σκέψης και λήψης αποφάσεων.
  • Πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας.
  • Ευχέρεια ανάλυσης οικονομικών στοιχείων.
  • Εξαιρετικές δεξιότητες στην επικοινωνία και τις διαπροσωπικές σχέσεις.
  • Ανάπτυξη πρωτοβουλιών και επίλυση προβλημάτων.
  • Εξωστρέφεια, Ομαδικό πνεύμα, ικανότητα εργασίας με ταχύτητα, ακρίβεια, ευγένεια και συνέπεια.
  • Άριστη ικανότητα διαχείρισης χρόνου και ιεράρχησης προτεραιοτήτων.
  • Ευχάριστη προσωπικότητα με δυναμική επαγγελματική στάση.
  • Δομημένη επιχειρηματική σκέψη καθώς και ικανότητες ανάλυσης, παρουσίασης και διαπραγμάτευσης.

Προσφέρονται:

  • Ένα συνεπές και ελκυστικό πακέτο αποδοχών (μισθός & bonus).
  • Άριστες συνθήκες εργασίας σε ένα σύγχρονο, φιλικό, δυναμικό και οργανωμένο εργασιακό περιβάλλον που έχει ως βάση τον αλληλοσεβασμό μεταξύ των συνεργατών.
  • Συνεχή εξέλιξη σ’ ένα χώρο που ολοένα εμφανίζει νέες θέσεις εργασίας, λόγω της ραγδαίας ανάπτυξης της εταιρείας.
  • Πλήρης απασχόληση.

Η θέση αναφέρεται στον CEO της εταιρείας.

*Θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια προς όλα τα βιογραφικά.

Η εταιρεία θα επικοινωνήσει μόνο με τους υποψήφιους που τα βιογραφικά πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα.

Βόλος
Με μεγάλη εμπειρία