Για εργοδότες
Κωδ:5605/PPS/ESS/GR
Προϊστάμενος Μισθοδοσίας & Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού
πριν 3 μέρες
Ημ. ανάρτησης
C-level / ExecutiveΕπίπεδο εμπειρίας
C-level / Executive
Η ICAP Executive Search & Selection είναι μέρος της ICAP People & Employment Solutions, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Με περισσότερα από 50 χρόνια εμπειρίας, ειδικευόμαστε στην αξιολόγηση και επιλογή ανώτατων και ανώτερων στελεχών σε όλους τους κλάδους της οικονομίας.

Για λογαριασμό ηγετικής εταιρείας στον τομέα των ασφαλίσεων στην Ελλάδα και έδρα στην Ανατολική Θεσσαλονίκη, αναζητούμε το παρακάτω στέλεχος:

Προϊστάμενος Μισθοδοσίας & Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού  (5605/PPS/ESS/GR)

Ο ιδανικός υποψήφιος θα έχει την ευθύνη να επιβλέπει τις διαδικασίες μισθοδοσίας, εξασφαλίζοντας τη συμμόρφωση με την ισχύουσα νομοθεσία και τους κανονισμούς. Θα καθοδηγεί και θα επιβλέπει την ομάδα μισθοδοσίας, ενώ θα διασφαλίζει την ορθή διαχείριση των μισθολογικών αρχείων, προκειμένου να εξασφαλιστεί η αποτελεσματική και ακριβής επεξεργασία της μισθοδοσίας των υπαλλήλων.

Κύριες Αρμοδιότητες:
  • Διαχείριση της διαδικασίας έκδοσης της μισθοδοσίας του Ομίλου, των παροχών και του κόστους του ανθρώπινου δυναμικού και έλεγχος αυτών σε σχέση με τον ετήσιο προϋπολογισμό.
  • Συντονισμός και υποστήριξη των υπηρεσιών ανθρώπινου δυναμικού, συμπεριλαμβανομένων των διαδικασιών πρόσληψης, αποχώρησης, καθώς και διαχείριση όλων των τύπων αδειών. Παρακολούθηση της σωστής διαχείρισης του συστήματος «Εργάνη».
  • Επικοινωνία με την Επιθεώρηση Εργασίας και έλεγχος της ορθής εκτέλεσης των εργασιών που σχετίζονται με όλους τους Δημόσιους Φορείς.
  • Ανάπτυξη και βελτιστοποίηση διαδικασιών αναφορικά με τη μισθοδοσία και τις υπηρεσίες προσωπικού, καθώς και των διαδικασιών Υγείας & Ασφάλειας.
  • Άμεση συνεργασία με το Νομικό τμήμα για την επίλυση εργασιακών ζητημάτων.
  • Υποστήριξη της διοίκησης με αναφορές και αναλύσεις για την παρακολούθηση των διαδικασιών της Διεύθυνσης.
  • Επίβλεψη της διαχείρισης των αρχείων του προσωπικού (ηλεκτρονικό και φυσικό αρχείο).
  • Παροχή συμβουλών και επίλυση θεμάτων και προβλημάτων που αφορούν την μισθοδοσία και το προσωπικό.
  • Καθοδήγηση και υποστήριξη της ομάδας της μισθοδοσίας.

Απαιτούμενα Προσόντα:
  • Πτυχίο ΑΕΙ (κατά προτίμηση με εξειδίκευση στα οικονομικά, μαθηματικά ή στατιστική).
  • Τουλάχιστον 8 χρόνια εμπειρίας σε τμήμα μισθοδοσίας και διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού, εκ των οποίων τα 3 τουλάχιστον σε θέση ευθύνης, κατά προτίμηση σε μεγάλο οργανισμό του παραγωγικού/βιομηχανικού κλάδου.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στο χειρισμό νομικών εργατικών θεμάτων και και άριστη γνώση του συστήματος ΕΡΓΑΝΗ.
  • Μεγάλη εμπειρία στο σχεδιασμό και τη διαχείριση διαδικασιών και συστημάτων μισθοδοσίας.
  • Άριστη γνώση λογισμικού μισθοδοσίας (ιδανικά Epsilon Net) και MS Office
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
  • Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και λήψης αποφάσεων.
  • Ισχυρές οργανωτικές και επικοινωνιακές δεξιότητες.
  • Προσήλωση στην επίτευξη στόχων, ομαδικότητα, αυτοπαρακίνηση και αξιοπιστία.

Η εταιρεία προσφέρει:
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών και παροχών.
  • Συνεχή εκπαίδευση και ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης.
  • Φιλικό, σύγχρονο και δυναμικό περιβάλλον εργασίας.
  • Δυνατότητα εξέλιξης σε έναν από τους μεγαλύτερους και συνεχώς αναπτυσσόμενους. οργανισμούς στον ασφαλιστικό κλάδο.
Θεσσαλονίκη