Content Creator at Spacehero Mag – Space Hacks, Design & Urban Life (Athens | Remote/Hybrid | Contract)

Η Spacehero Greece είναι η πρώτη εταιρία παροχής αποθηκευτικών υπηρεσιών και οργάνωσης χώρου (storage, moving & organization solutions) στην Ελλάδα. Από την ίδρυσή μας το 2021, έχουμε αναπτυχθεί ραγδαία, διαχειριζόμενοι πλέον χώρους που ξεπερνούν τα 8.500 τ.μ. και αναπτύσσοντας λογισμικό όπως το MyStorage app και Inventory Calculator για την βέλτιστη διαχείρηση των αντικειμένων που αποθηκεύουμε.

Παράλληλα, διαθέτουμε το Spacehero Mag, ένα online περιοδικό που προσφέρει πρακτικές συμβουλές και ιδέες για μια πιο οργανωμένη και βιώσιμη καθημερινότητα. Με στόχο να γίνουμε η απόλυτη πλατφόρμα υπηρεσιών, προσφέρουμε ολοκληρωμένες λύσεις για κάθε ανάγκη διαχείρισης και οργάνωσης σπιτιού και επαγγελματικών χώρων, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Αναζητούμε νέους / νέες για έρευνα και σύνταξη πρωτότυπου, ποιοτικού περιεχομένου για απασχόληση είτε fully remote/hybrid με βάση την Αθήνα.

Το προφίλ σου

Είσαι ο άνθρωπος που όλοι ρωτάνε  «πού άνοιξε αυτό το νέο μαγαζί;». Σε ενθουσιάζει η ζωή στην Αθήνα και γενικότερα το urban lifestyle. Έχεις μια φυσική ροπή προς την οργάνωση - η Marie Kondo είναι το spirit animal σου και το #CleanTok στο TikTok σου φέρνει χαρά. Δεν διστάζεις να πιάσεις κουβέντα με τον φίλο αρχιτέκτονα για να ορίσετε την shortlist χώρων που θα επισκεφτείτε στο Open House Athens, ή με τα παιδιά από το viral φυτώριο της γειτονιάς για να σώσεις την γαρδένια του μπαλκονίου σου που έχει μπει σε φάση «εφηβικής επανάστασης». Τα νέα εστιατόρια και concept stores είναι στο ραντάρ σου πριν καν ανοίξουν. Έχεις μια αδυναμία στα έξυπνα gadgets που κάνουν τη ζωή πιο εύκολη και βιώσιμη. Αν η ιδέα του να οργανώσεις τα ντουλάπια σου σε κάνει να χαμογελάς (ναι, είσαι λίγο περίεργος/η, το ξέρουμε), τότε ανυπομονούμε να ακούσουμε από εσένα.

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Σύνταξη 8 άρθρων ανά μήνα με βάση τους τρεις θεματικούς πυλώνες του Mag Οικιακή Αποθήκευση & Μεταφορά, Οργάνωση και Ζωή στην Πόλη.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Άριστη γνώση της Ελληνικής γλώσσας.
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών (γραπτού & προφορικού λόγου).
  • Υπάρχον portfolio με δείγματα γραφής είναι επιθυμητό.
  • Εάν δεν υπάρχει portfolio, παρακαλούμε για την υποβολή 1-2 πρωτότυπων άρθρων (350 λέξεων το καθένα) σε θέμα σχετικό.
  • Πραγματικό ενδιαφέρον για θέματα οργάνωσης, interior design, θέματα που αφορούν το urban lifestyle, κυκλική οικονομία, αρχιτεκτονική κα.
  • Ικανότητα να αναλαμβάνεις πρωτοβουλία, να θέτεις και να τηρείς προθεσμίες.

Τι Προσφέρουμε:

  • Μερική απασχόληση.
  • Ευκαρία να συμβάλλεις καθοριστικά στη δημιουργία ενός νέου περιοδικού με πρακτικές και εφαρμόσιμες συμβουλές σε αναγνώστες που τις αναζητούν, σε μια πλατφόρμα που ήδη λαμβάνει πάνω από 2.000 προβολές το μήνα.
  • Ευελιξία εργασίας εξ αποστάσεως ή από τα γραφεία μας κοντά στο αεροδρόμιο.
  • Συμμετοχή σε ένα δυναμικό startup με προοπτικές εξέλιξης.

Πώς να Υποβάλετε Αίτηση:

Εάν σας ενδιαφέρει αυτή η ευκαιρία, παρακαλούμε στείλτε μας:

  1. Ένα σύντομο βιογραφικό.
  2. Έναν από τα παρακάτω: (α) Συνδέσμους προς το portfolio σας (π.χ. Instagram, προσωπικό blog, TikTok) (β) ή  1-2 πρωτότυπα άρθρα όπως αναφέρθηκε παραπάνω στο hiring@spacehero.gr με θέμα "Content @ Spacehero Mag".
Κρωπία
πριν 22 μέρες
Entry / Αρχάριος
Συμβόλαιο / Ελεύθερος επαγγελματίας / Αυτοαπασχολούμενος/η