Για εργοδότες
Job Header Image
Κωδ:ΚΤΗ0824
Κτηνίατρος

Η ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΕΒΕ, με ισχυρή παρουσία στο χώρο της τυροκομίας και εργοστάσια στην Άρτα και Ελασσόνα, με ηγετικό μερίδιο στην Ελληνική αγορά και έντονη εξαγωγική δραστηριότητα, αναζητεί, για λογαριασμό της ΦΑΡΜΑ ΗΠΕΙΡΟΣ:

Κτηνίατρο

Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης και θα έχει τον ρόλο του Επιστημονικού Υπεύθυνου για τις Φάρμες στην Καμπή Άρτας και Περιβόλι Δομοκού.

 Σκοπός της θέσης:

Ο κάτοχος της θέσης είναι υπεύθυνος/η για την πρωτοβάθμια περίθαλψη μιας γαλακτοπαραγωγικής αίγας ή ενός προβάτου (π.χ. δυστοκίες, καισαρικές, θεραπείες μαστίτιδας), αλλά στη συνολικότερη επίβλεψη και καθοδήγηση των Υπεύθυνων Φάρμας, όσον αφορά τη διατροφή των ζώων, τη διαχείριση τοκετών, την πρόληψη μεταδοτικών και διατροφικών νοσημάτων αλλά και την ευρύτερη υγιεινή των αιγοπροβάτων.

Καθήκοντα:

  • Δημιουργία και εκτέλεση εμβολιαστικού πλάνου.
  • Διάγνωση ασθενειών και προσδιορισμός της καλύτερης θεραπείας.
  • Παρακολούθηση σιτηρεσίου και προτάσεις βελτίωσης.
  • Εφαρμογή και έλεγχος διαδικασιών Φάρμας, που σχετίζονται με την υγιεινή των αιγοπροβάτων.
  • Υποβολή προτάσεων για την τήρηση των συνθηκών υγιεινής σταβλισμού - ζωικού κεφαλαίου.
  • Εισηγήσεις βελτίωσης ζωοτεχνικών προτύπων ή / και διαδικασιών μονάδας.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο Κτηνιάτρου.
  • Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος.
  • Ελάχιστη προϋπηρεσία 5 ετών, κατά προτίμηση σε αιγοπρόβατα.
  • Καλή γνώση εμβολιαστικών πρωτοκόλλων.
  • Ομαδικό πνεύμα συνεργασίας και ικανότητες αποτελεσματικής επικοινωνίας.
  • Καλή γνώση Αγγλικής γλώσσας.
  • Καλές γνώσεις χρήσης Η/Υ (MS Office,outlook).
  • Κάτοχος διπλώματος οδήγησης.
  • Δυνατότητα ταξιδιών εντός Ελλάδος, στις κτηνοτροφικές μονάδες μας.

Παρέχονται:

  • Σταθερό περιβάλλον εργασίας.
  • Ομαδική ασφάλιση.
  • Εκπαίδευση σε σύγχρονες μεθόδους διαχείρισης αιγοπροβάτων.
  • Προοπτικές εξέλιξης.

Γίνε μέρος της μεγάλης ομάδας μας και στείλε το βιογραφικό σου!

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΘΕΣΗΣ
Κτηνίατρος
Ιωάννινα
πριν 21 μέρες
Με μεγάλη εμπειρία