Για εργοδότες
Customs Broker
Η θέση δε δέχεται πλέον αιτήσεις
Company logo - click to visit company page
Υπηρεσίες Logistics
πριν 2 μήνες
Ημ. ανάρτησης
Entry / ΑρχάριοςΕπίπεδο εμπειρίας
Entry / Αρχάριος

Η DHL Express, η μεγαλύτερη εταιρεία ταχυμεταφορών στον κόσμο και μέλος της DHL Group, με γραφεία σε περισσότερες από 220 χώρες ανά τον κόσμο επιθυμεί να εντάξει στο δυναμικό της Υπαλλήλους Γραφείου, πλήρους απασχόλησης, σε πενθήμερη βάση, με έδρα το Κέντρο Διαλογής της εταιρείας στο Δ.Α.Α «Ελευθέριος Βενιζέλος»

Περιγραφή θέσης

Ο/Η κάτοχος της θέσης αυτής έχει την ευθύνη του ορθού εκτελωνισμού των αποστολών των πελατών της εταιρίας.

Πιο συγκεκριμένα:

  • Καταγραφή / εισαγωγή πληροφοριών που επιτρέπουν την τελωνειακή εκκαθάριση εισαγωγών / εξαγωγών μέσω ηλεκτρονικού συστήματος υπό οποιοδήποτε τελωνειακό καθεστώς
  • Διασφάλιση όλων των κριτηρίων που απαιτούνται για την υποβολή δήλωσης στις Τελωνειακές Αρχές για τον εκτελωνισμό
  • Διαχείριση των απαιτούμενων φυσικών ελέγχων σε συνεργασία με τις Τελωνειακές Αρχές
  • Χρήση ηλεκτρονικών εργαλείων και σωστή και έγκυρη ενημέρωση των συστημάτων της εταιρίας
  • Επικοινωνία και συνεργασία με τα αρμόδια τμήματα

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πολύ γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Η/Υ ( Word, Excel & Outlook)

Επιθυμητά προσόντα:

  • Πιστοποίηση επάρκειας εκτελωνιστή
  • 2-3 έτη προϋπηρεσίας

Ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που απαιτούνται για τη θέση:

  • Ευχέρεια λόγου στην επικοινωνία (τηλεφωνική και γραπτή)
  • Ομαδικό πνεύμα συνεργασίας
  • Οργανωτικές και αναλυτικές ικανότητες
  • Προσανατολισμός στην επίτευξη στόχων
  • Ευχέρεια στην χρήση συστημάτων

Παροχές:

  • Ανταγωνιστικός μισθός
  • Ιδιωτική ασφάλιση υγείας
  • Συνεχής εκπαίδευση
  • Διατακτικές σίτισης πέραν του μισθού
  • Συνταξιοδοτικό Πρόγραμμα

Είστε έτοιμοι να ανακαλύψετε τον κόσμο των ταχυμεταφορών με τη DHL Express;  Αν ναι, τότε ανυπομονούμε να λάβουμε την αίτησή σας ! 📑

Γίνε και εσύ μέλος της εταιρείας με το Καλύτερο Εργασιακό Περιβάλλον στην
Ελλάδα – Great Place to Work® για 9 συναπτά έτη , από το 2016!

Παιανία