Για εργοδότες
Procurement Officer

Τίτλος θέσης: Procurement Officer
Σημείο απασχόλησης: Γραφεία ΜΕΤΑδρασης στην Αθήνα

Η ΜΕΤΑδραση είναι μία βραβευμένη για το έργο της Ανθρωπιστική Οργάνωση που στοχεύει στην κάλυψη κρίσιμων και ουσιαστικών κενών στην υποδοχή και ένταξη των προσφύγων και μεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα. Από το 2010 που ιδρύθηκε, έχει αναπτύξει πρωτοπόρες δράσεις, οι οποίες εστιάζουν στους ακόλουθους τομείς: Της διερμηνείας, της προστασίας ασυνόδευτων ανηλίκων, της υποστήριξης ευάλωτων ομάδων, της νομικής εκπροσώπησης, της εκπαίδευσης και της ένταξης.

Αρμοδιότητες:

  • Διενέργεια διαγωνισμών προμήθειας αγαθών/υπηρεσιών και προσκλήσεων υποβολής προσφοράς
  • Διαχείριση αιτημάτων (PRs)
  • Μηνιαίος έλεγχος Purchase Request Tracking Sheet (PRTS) ως προς τις ελλείψεις τιμολογίων και εγγράφων
  • Επικοινωνία με προμηθευτές για ζήτηση προσφορών
  • Αξιολόγηση προσφορών
  • Έρευνα για νέους προμηθευτές και καταχώρηση σε vendors contacts
  • Αποστολή επειγουσών πληρωμών στο λογιστήριο μια φορά την εβδομάδα
  • Χαρακτηρισμός όλων των φυσικών τιμολογίων και αποστολή τους στο λογιστήριο
  • Επικοινωνία με λογιστήριο για πληρωμές προμηθευτών
  • Καταχώρηση τιμολογίων σε PRTS και όλου του PR documentation σε ηλεκτρονικό και φυσικό αρχείο
  • Υποστήριξη στην αξιολόγηση προμηθευτών
  • Προετοιμασία documentation για audit
  • Παρακολούθηση και αξιολόγηση ενεργών συμβάσεων συνεργασίας, διασφαλίζοντας την τήρηση των όρων αυτών
  • Δημιουργία reports που αφορούν το τμήμα procurement σε συνεργασία με τον υπεύθυνο τμήματος

Aπαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Οικονομικών  Σπουδών ή Πολυτεχνικών Σχολών
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών στο αντίστοιχο αντικείμενο
  • Άριστη γνώση Αγγλικών
  • Άριστη γνώση MS Office (Word, Excel)
  • Επιθυμητή η εξοικείωση με σύστημα ERP
  • Διαπραγματευτικές ικανότητες (negotiating skills)
  • Ικανότητα κατανόησης προϋπολογισμών και χρηματοδοτήσεων
  • Οργανωτικότητα και κατανόηση  τόσο της αγοράς όσο και των δράσεων της Οργάνωσης
  • Προσοχή στη λεπτομέρεια και την ποιότητα

Επιθυμητά προσόντα:

  • Μεταπτυχιακές σπουδές ή σχετικές μετεκπαιδεύσεις
  • Εμπειρία εργασίας σε θέσεις που απαιτούσαν επαφή με μεταναστευτικό, προσφυγικό πληθυσμό καθώς και γενικότερα ευάλωτες ομάδες

Child Safeguarding Policy: Level 4 – περιορισμένη έως ελάχιστη επαφή με παιδιά

Οι ενδιαφερόμενες/οι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και την επιστολή ενδιαφέροντος μέσω email στο cv@metadrasi.org, με ένδειξη στο θέμα «Procurement Officer 2024».

Σε όλους τους υποψηφίους θα αποσταλεί email επιβεβαίωσης για τη λήψη της αίτησής τους.

Η ΜΕΤΑδραση παρέχει ίσες ευκαιρίες απασχόλησης και απαγορεύει τις διακρίσεις στην απασχόληση λόγω φυλής, φύλου, χρώματος, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού, ηλικίας, οικογενειακής κατάστασης ή αναπηρίας.

Ταύρος
πριν ένα μήνα