Για εργοδότες
Βοηθός-Τεχνικός Αντιμετώπισης Έκτακτης Ανάγκης

Η Ελληνικός Χρυσός Μονοπρόσωπη Α.Ε., είναι μια μεταλλευτική εταιρεία χρυσού, αργύρου, μόλυβδου και ψευδαργύρου, με έδρα την Αθήνα. Από το 2004 μέχρι και σήμερα αναπτύσσει και λειτουργεί με υπευθυνότητα, ασφάλεια και υπό τους αυστηρότερους περιβαλλοντικούς όρους τα Μεταλλεία Κασσάνδρας στη ΒΑ Χαλκιδική. Τα Μεταλλεία Κασσάνδρας αποτελούνται από το Μεταλλείο Ολυμπιάδας, τον υπερσύγχρονο Χώρο Ξηρής Απόθεσης Κοκκινόλακκα και το έργο Σκουριών. Συνεχίζοντας μία μεταλλευτική ιστορία 25 αιώνων, η Ελληνικός Χρυσός επενδύει στη βιώσιμη ανάπτυξη των Μεταλλείων Κασσάνδρας δίνοντας ώθηση στην οικονομική ανάπτυξη και συμβάλλοντας στην ευημερία της τοπικής κοινωνίας με επενδύσεις που ξεπερνούν το $1 δισ., απασχόληση 1.600 εργαζόμενων, ενεργή στήριξη των τοπικών προμηθευτών και σημαντικές επενδύσεις σε πρωτοβουλίες και έργα υποστήριξης της τοπικής κοινωνίας. Από το 2012, λειτουργεί ως θυγατρική της Eldorado Gold Corporation, μία καναδική μεταλλευτική εταιρεία με 25 χρόνια εμπειρίας στην έρευνα, ανάπτυξη και λειτουργία μεταλλείων ανά τον κόσμο.

Ζούμε τις αξίες μας επιδιώκοντας τον σκοπό μας: να βρούμε έναν καλύτερο τρόπο να κάνουμε πράγματα. Στόχος μας είναι να ανοίγουμε νέους δρόμους σε όλα όσα κάνουμε. Αυτό το κάνουμε δημιουργώντας θετικό αντίκτυπο σήμερα, και για τις μελλοντικές γενιές, μέσω της δέσμευσής μας να λειτουργούμε με ασφάλεια, βιώσιμο και κερδοφόρο τρόπο.

Η εταιρεία προσφέρει τη δυνατότητα σε όσους/ες επιθυμούν να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τη θέση Βοηθός-Τεχνικός Αντιμετώπισης Έκτακτης Ανάγκης / 'Emergency Response Technical Assistant' για τις εγκαταστάσεις της στη Χαλκιδική. Η θέση θα αναφέρεται στον Προϊστάμενος Ετοιμότητας & Αντιμετώπισης Έκτακτης Ανάγκης του τμήματος Υγείας & Ασφάλειας στο Στρατώνι-Μαύρες Πέτρες.

Γενικά καθήκοντα θέσης:

·      Ταχεία ανταπόκριση σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης, όπως πυρκαγιές, καταρρεύσεις στοών και διαρροές επικίνδυνων υλικών.

·      Εφαρμογή των πρωτοκόλλων έκτακτης ανάγκης για τον μετριασμό των κινδύνων και τη διασφάλιση της ομαλής και ασφαλής λειτουργίας των εγκαταστάσεων.

·      Παροχή πρώτων βοηθειών στο τραυματισμένο προσωπικό.

·      Εντοπισμός και μετριασμός των πιθανών κινδύνων στο περιβάλλον του μεταλλείου.

·      Σαφής επικοινωνία και συντονισμός με τα μέλη της ομάδας διάσωσης.

·      Συντήρηση και ετοιμότητα του εξοπλισμού αντιμετώπισης έκτακτης ανάγκης.

·      Συμμετοχή σε τακτική εκπαίδευση για την ενίσχυση των δεξιοτήτων και της ετοιμότητας.

·      Υποβολή εκθέσεων στον άμεσο προϊστάμενο για τη λήψη αποφάσεων.

·      Τεκμηρίωση των δραστηριοτήτων αντιμετώπισης έκτακτης ανάγκης για ανάλυση και βελτίωση.

·      Υποστήριξη των προσπαθειών των τεχνικών ασφαλείας για την ασφάλεια των μεταλλείων μέσω επιθεωρήσεων ρουτίνας και αξιολογήσεων κινδύνου.

·      Υποστήριξη όλων των μελών της ομάδας διάσωσης στην οργάνωση της διάσωσης μεταλλείων και στη διεξαγωγή των εκπαιδεύσεων.

·      Διασφάλιση ότι η ομάδα διάσωσης επιτυγχάνει τους στόχους και τους σκοπούς της και ότι συμμορφώνεται με όλους τους ισχύοντες κανονισμούς ασφαλείας.

·      Ενεργεί ως τεχνικός εμπειρογνώμονας σε θέματα έκτακτης ανάγκης.

·      Ελέγχει την εκπλήρωση όλων των απαιτήσεων που απαιτούνται από τη νομοθεσία σχετικά με την ετοιμότητα και την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης.

·      Πραγματοποιεί την εκπαίδευση, την ανάπτυξη και την καθοδήγηση των ομάδων διάσωσης και όλων των μελών της όπως απαιτείται από το νόμο και σύμφωνα με τους κανόνες υγειάς και ασφάλειας της Eldorado Gold και της Ελληνικός Χρυσός.

·      Συνεργασία και υποστήριξη με τους αρχηγούς και του υπαρχηγούς πυρασφάλειας των εργοταξίων όλων των συγκροτημάτων των μεταλλείων Κασσάνδρας για τον χειρισμό θεμάτων που σχετίζονται με τη μελέτη πυροπροστασίας των εγκαταστάσεων.

·      Διασφαλίζει ότι ο σταθερός και κινητός εξοπλισμός αντιμετώπισης έκτακτης ανάγκης και διάσωσης είναι αξιόπιστος και έτοιμος να υποστηρίξει τις επιχειρήσεις διάσωσης.

·      Κατανόηση και συμμόρφωση με τους κανόνες και τους κανονισμούς της ισχύουσας νομοθεσίας, την πολιτική υγείας και ασφάλειας, το σύστημα διαχείρισης, τα πρότυπα και τις πρακτικές καθώς και με το σχέδιο αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών αλλά και το πρότυπο λειτουργίας της Ομάδας Διάσωσης.

·      Εκπαίδευση του προσωπικού στη χρήση των καταφυγίων διαφυγής, των συσκευών διαφυγής, των σκαλών διαφυγής και τις διαδικασίες έκτακτης ανάγκης που αφορά τα έργα της επιφάνειας και των υπογείων.

Απαραίτητα προσόντα:

·      Κατ’ ελάχιστο Απολυτήριο Λυκείου. Πτυχίο ανώτατης τεχνικής σχολής ή πανεπιστημίου θα εκτιμηθεί θετικά.

·      Τουλάχιστον 5 έτη εμπειρίας στην αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών. Θα εκτιμηθεί θετικά αντίστοιχη εμπειρία σε χώρους μεταλλείων.

·      Εργασιακή εμπειρία σε σώματα ασφαλείας (Πυροσβεστική, ΕΚΑΒ) είναι επιθυμητό.

·      Τεχνική κατάρτιση στην αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης με πιστοποιήσεις στα πεδία (Πρώτων Βοηθειών, Ανταπόκριση στη διαχείριση επικίνδυνων υλικών, Βασικό σχολείο διάσωσης ορυχείων, Βασικές διαδικασίες πυρόσβεσης, διάσωση με τη χρήση σχοινιών, διάσωση σε περιορισμένο χώρο, Χρήση σωστικών εργαλείων για τον απεγκλωβισμό ανθρώπων, χρήση ασυρμάτων επικοινωνιών tetra).

·      Πιστοποίηση «Εκπαίδευση Εκπαιδευτή» θα εκτιμηθεί θετικά.

·      Πιστοποίηση υποστήριξης ζωής προ νοσοκομειακού τραύματος, βασική πιστοποίηση πρώτων βοηθειών, προχωρημένη πιστοποίηση πρώτων βοηθειών.

·      Πιστοποίηση Υγείας και Ασφάλειας NEBOSH. (επιθυμητό).

·      Πιστοποίηση διάσωσης σε μεταλλεία (Προχωρημένο Επίπεδο) CERT III, είναι επιθυμητό.

·      Πιστοποίηση τεχνικής κατάρτισης στην αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών ή σε άλλον συναφή τομέα.

·      Δίπλωμα οδήγησης Β & Γ κατηγορίας.

·      Καλή γνώση χρήσης MS Office.

·      Ισχυρή κατανόηση των αρχών και πρακτικών ασφάλειας και αντιμετώπισης έκτακτης ανάγκης.

·      Ικανότητα οργάνωσης χρόνου αλλά και επίλυσης προβλημάτων.

·      Ικανότητα εργασίας κάτω από πίεση και με αυστηρά χρονικό πλαίσιο καθώς και τήρηση χρονοδιαγραμμάτων.

·      Ικανότητα αποτελεσματικής διαχείρισης και καθοδήγησης μιας ομάδας.

·      Άριστες επικοινωνιακές και διαπροσωπικές ικανότητες.

·      Ικανότητα στην ανάπτυξη και εκτέλεση σχεδίων, προσανατολισμένων σε συγκεκριμένα και μετρήσιμα αποτελέσματα.

·      Επικοινωνιακές ικανότητες τόσο γραπτά όσο και προφορικά στην ελληνική και αγγλική γλώσσα.

Η εταιρεία μας, προσφέρει ένα ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών που περιλαμβάνει έναν ελκυστικό συνδυασμό βασικού μισθού και παροχών, καθώς και ευκαιρίες για ανάπτυξη σε ένα απαιτητικό εργασιακό περιβάλλον.

Συμπερίληψη και Διαφορετικότητα

Η Ελληνικός Χρυσός είναι ένας εργοδότης ίσων ευκαιριών. Δεσμευόμαστε να προωθήσουμε έναν χώρο εργασίας χωρίς αποκλεισμούς και ποικιλομορφία, όπου εκτιμούμε και σεβόμαστε κάθε συνάδελφο για αυτό που είναι και παρέχουμε ίσες ευκαιρίες ώστε ο καθένας να μπορεί να εκπληρώσει τις δυνατότητές του.

Αν ψάχνετε για ένα διεθνές και δυναμικό περιβάλλον, στείλτε μας το βιογραφικό σας σημείωμα.

Στάγειρα-Άκανθος
πριν 9 μέρες