Για εργοδότες
Κωδ:PROCMAN1010
Προϊστάμενος Τμήματος Προμηθειών & Logistics
Company logo - click to visit company page
51-100
Καταναλωτικά Αγαθά και Υπηρεσίες
πριν 16 μέρες
Ημ. ανάρτησης

Η εταιρία ΥΔΡΟΜΑΡΙΝ ΑΕ, μεγάλη εμπορική επιχείρηση που πρωταγωνιστεί στον κλάδο της Ύδρευσης-Θέρμανσης, αναζητά έμπειρο Προϊστάμενο Τμήματος Προμηθειών για τη διαχείριση και την οργάνωση του τμήματος προμηθειών, καθώς και τη λειτουργία των logistics της εταιρείας.

Ο κατάλληλος υποψήφιος θα είναι υπεύθυνος για τον συντονισμό των προμηθειών, την εξασφάλιση της ομαλής ροής υλικών και προϊόντων, και τη διαχείριση της εφοδιαστικής αλυσίδας.

Κύριες Αρμοδιότητες:

  • Διαχείριση προμηθειών: Ανάπτυξη στρατηγικών προμηθειών για την κάλυψη των αναγκών της επιχείρησης με οικονομικά και ποιοτικά προϊόντα.
  • Ανάπτυξη σχέσεων με προμηθευτές: Διαπραγμάτευση συμβολαίων με νέους και υπάρχοντες προμηθευτές, εξασφαλίζοντας τους καλύτερους όρους συνεργασίας.
  • Προγραμματισμός παραγγελιών: Έγκαιρη και ορθολογική τοποθέτηση παραγγελιών για την κάλυψη των αποθεμάτων σύμφωνα με τις προβλέψεις της ζήτησης.
  • Παρακολούθηση αποθεμάτων: Συνεχής παρακολούθηση των αποθεμάτων, διασφαλίζοντας ότι οι ποσότητες παραμένουν σε βέλτιστα επίπεδα για την αποφυγή ελλείψεων ή υπερβολικού στοκ.
  • Βελτιστοποίηση εφοδιαστικής αλυσίδας: Συντονισμός της αλυσίδας προμηθειών, από την παραγγελία έως την τελική παράδοση, εξασφαλίζοντας την αποδοτικότητα και την αποτελεσματικότητα των διαδικασιών.
  • Έλεγχος και διαχείριση κόστους: Καταγραφή και ανάλυση του κόστους προμηθειών και logistics, με στόχο τη μείωση των εξόδων και την αύξηση της κερδοφορίας.
  • Οργάνωση αποθήκης: Σχεδιασμός και εποπτεία διαδικασιών με αξιοποίηση σύγχρονων τεχνολογιών, για την βέλτιστη διαχείριση και απόδοση της λειτουργίας αποθήκευσης.
  • Οργάνωση μεταφορών: Σχεδιασμός και επίβλεψη των logistics της εταιρείας για τη σωστή και έγκαιρη μεταφορά εμπορευμάτων.
  • Ανάλυση δεδομένων: Χρήση εργαλείων ανάλυσης δεδομένων για την παρακολούθηση της απόδοσης των προμηθειών και των logistics, καθώς και τη λήψη τεκμηριωμένων αποφάσεων.
  • Συνεργασία με άλλα τμήματα: Επικοινωνία και συνεργασία με τμήματα όπως πωλήσεων, και αποθήκης για τη διασφάλιση της ομαλής λειτουργίας της επιχείρησης.
  • Αντιμετώπιση προβλημάτων: Άμεση επίλυση προβλημάτων που σχετίζονται με τις προμήθειες, τις αποθήκες και τις μεταφορές, για να αποφευχθούν καθυστερήσεις ή δυσλειτουργίες.

Απαιτούμενα Προσόντα:

  • Ελάχιστη προϋπηρεσία 3 ετών σε αντίστοιχη θέση προϊσταμένου προμηθειών ή logistics
  • Πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης
  • Άριστη γνώση της αγοράς προμηθειών και logistics
  • Δεξιότητες διαπραγμάτευσης και στρατηγικής σκέψης
  • Οργανωτικές και ηγετικές ικανότητες
  • Καλή γνώση χρήσης συστημάτων ERP και MS Office
  • Αρίστη γνώση αγγλικών

Η εταιρία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών.
  • Δυνατότητα εξέλιξης σε ένα δυναμικό και αναπτυσσόμενο περιβάλλον.
  • Συνεχής εκπαίδευση και υποστήριξη.
  • Πρόσθετο πακέτο ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.
Αιγάλεω
Με μεγάλη εμπειρία