Για εργοδότες
Key Account Manager

Ο συνεργάτης είναι υπεύθυνος για την διαχείριση και ανάπτυξη του πελατολογίου σε Key Account Πελάτες, διασφαλίζοντας την επίτευξη των στόχων Πωλήσεων, μέσα από την προώθηση των προϊόντων της Εταιρείας. Παρέχει υψηλά επίπεδα εξυπηρέτησης και ικανοποίησης του Πελάτη, προκειμένου να ενισχυθεί η αύξηση του τζίρου, τα επίπεδα απόκτησης πελατών και η κερδοφορία, στον τομέα ευθύνης του.

Λειτουργεί ως σύνδεσμος μεταξύ των Πελατών και των εσωτερικών ομάδων της Εταιρείας, με στόχο τη διασφάλιση της ικανοποίησης των απαιτήσεων των πελατών.

Αρμοδιότητες :

  • Αναπτύσσει το πελατολόγιο της Εταιρείας, πραγματοποιώντας τακτικές επισκέψεις, προς υφιστάμενους και νέους Key Account Πελάτες, με σκοπό την παρουσίαση, προώθηση και πώληση των προϊόντων, διασφαλίζοντας την επίτευξη των στόχων πωλήσεων.
  • Πραγματοποιεί χαρτογράφηση της αγοράς και αναγνωρίζει ευκαιρίες επέκτασης του πελατολογίου του. Προσδιορίζει και προσελκύει υποψήφιους στρατηγικούς πελάτες.
  • Συμμετέχει στη διαμόρφωση και επίτευξη των ετήσιων στόχων πωλήσεων και στον σχεδιασμό προϋπολογισμών καθώς και στην παρακολούθηση των αποτελεσμάτων έναντι των προβλέψεων, για τους Key Accounts Πελάτες.
  • Οικοδομεί και διατηρεί ισχυρές, μακροχρόνιες σχέσεις με τους Key Account πελάτες, αναπτύσσοντας αξιόπιστες σχέσεις ως σύμβουλος, σε όλα τα θέματα διαχείρισης τους. Πραγματοποιεί Εκπαιδεύσεις σχετικά με τα προϊόντα της εταιρείας.
  • Παρακολουθεί τον ανταγωνισμό και τις τάσεις της αγοράς. Αναλύει στοιχεία πωλήσεων, με σκοπό την πρόβλεψη αναγκών σε εμπορεύματα και τον σχεδιασμό του εύρους και αποθέματος προϊόντων.
  • Συνεργάζεται με τους Key Account Πελάτες, με σκοπό την διαπραγμάτευση τιμών, ποσοτήτων και ειδικών εμπορικών ενεργειών.
  • Ενισχύει το ενδιαφέρον των καταναλωτών και της αύξησης των πωλήσεων, με την κατάλληλη έκθεση των προϊόντων μέσα στα καταστήματα.
  • Προτείνει και εξελίσσει πλανογράμματα έκθεσης προϊόντων, για τα Key Accounts/ καταστήματα και διασφαλίζει την διατήρηση ραφιών και αποθεμάτων των καταστημάτων.
  • Παρακολουθεί την κίνηση των αποθεμάτων εντός των καταστημάτων και προτείνει προωθητικές ενέργειες σύμφωνα με την ανάγκη του Πελάτη.
  • Συντάσσει οικονομικές προσφορές, λαμβάνει παραγγελίες και φροντίζει για την διαρκή ενημέρωση του CRM συστήματος της Εταιρείας. Δημιουργεί και παρουσιάζει reports, προς τα ενδιαφερόμενα μέρη της εταιρείας.
  • Παρέχει τις απαραίτητες πληροφορίες και ενημέρωση προκειμένου να λάβουν χώρα βελτιωτικές ενέργειες.
  • Διατηρεί υψηλό βαθμό ικανοποίησης των πελατών, σύμφωνα με τα πρότυπα της εταιρείας. Επιλύει άμεσα τυχόν προβλήματα / παράπονα πελατών, για τη μεγιστοποίηση της ικανοποίησης τους, τηρώντας τις διαδικασίες της Εταιρείας.

Ο ιδανικός υποψήφιος θα πρέπει να χαρακτηρίζεται από ικανότητα επικοινωνίας, πάθος για την επίτευξη των στόχων, δημιουργική και στρατηγική σκέψη και ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών για την επίλυση προβλημάτων.

O κατάλληλος υποψήφιος θα πρέπει να διαθέτει:

  • Πτυχίο ΑΕΙ με κατεύθυνση Διοίκηση Επιχειρήσεων/Marketing - Επιθυμητός Μεταπτυχιακός τίτλος
  • Αποδεδειγμένη προϋπηρεσία 4-6 έτη σε αντίστοιχη θέση
  • Γνώση του Κλάδου/Ανταγωνισμού θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Άριστο επίπεδο γνώσης της Αγγλικής γλώσσας
  • Άριστο επίπεδο γνώσης MS Office, περιβάλλοντος ERP – CRM - ΒΙ
  • Δυνατότητα μετακίνησης εκτός Αθηνών

Η Εταιρεία προσφέρει ένα ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών ανάλογα με τα προσόντα. Αν σας ενδιαφέρει να εργαστείτε και να εξελιχθείτε σε ένα σύγχρονο, δυναμικά αναπτυσσόμενο περιβάλλον, που χαρακτηρίζεται από πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας , τότε μπορείτε να υποβάλλετε το βιογραφικό σας.

Για κάθε υποψηφιότητα θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.

Γλυφάδα
πριν 3 μέρες