Για εργοδότες
Αναλυτής/τρια Χημείου / Lab Analyst
Η θέση δε δέχεται πλέον αιτήσεις

Η Ελληνικός Χρυσός Μονοπρόσωπη Α.Ε., είναι μια μεταλλευτική εταιρεία χρυσού, αργύρου, μόλυβδου και ψευδαργύρου, με έδρα την Αθήνα. Από το 2004 μέχρι και σήμερα αναπτύσσει και λειτουργεί με υπευθυνότητα, ασφάλεια και υπό τους αυστηρότερους περιβαλλοντικούς όρους τα Μεταλλεία Κασσάνδρας στη ΒΑ Χαλκιδική. Τα Μεταλλεία Κασσάνδρας αποτελούνται από το Μεταλλείο Ολυμπιάδας, τον υπερσύγχρονο Χώρο Ξηρής Απόθεσης Κοκκινόλακκα και το έργο Σκουριών. Συνεχίζοντας μία μεταλλευτική ιστορία 25 αιώνων, η Ελληνικός Χρυσός επενδύει στη βιώσιμη ανάπτυξη των Μεταλλείων Κασσάνδρας δίνοντας ώθηση στην οικονομική ανάπτυξη και συμβάλλοντας στην ευημερία της τοπικής κοινωνίας με επενδύσεις που ξεπερνούν το $1 δισ., απασχόληση 1.600 εργαζόμενων, ενεργή στήριξη των τοπικών προμηθευτών και σημαντικές επενδύσεις σε πρωτοβουλίες και έργα υποστήριξης της τοπικής κοινωνίας. Από το 2012, λειτουργεί ως θυγατρική της Eldorado Gold Corporation, μία καναδική μεταλλευτική εταιρεία με 25 χρόνια εμπειρίας στην έρευνα, ανάπτυξη και λειτουργία μεταλλείων ανά τον κόσμο.

Ζούμε τις αξίες μας επιδιώκοντας τον σκοπό μας: να βρούμε έναν καλύτερο τρόπο να κάνουμε πράγματα. Στόχος μας είναι να ανοίγουμε νέους δρόμους σε όλα όσα κάνουμε. Αυτό το κάνουμε δημιουργώντας θετικό αντίκτυπο σήμερα, και για τις μελλοντικές γενιές, μέσω της δέσμευσής μας να λειτουργούμε με ασφάλεια, βιώσιμο και κερδοφόρο τρόπο.

Η εταιρεία προσφέρει τη δυνατότητα σε όσους/ες επιθυμούν να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για τη θέση 'Αναλυτής/τρια Χημείου’, για τις εγκαταστάσεις της στο Στρατώνι στη Χαλκιδική. Η θέση θα αναφέρεται στον Επιστάτη του τμήματος Εργαστηρίου Ελέγχου Ποιότητας.

Γενικά καθήκοντα θέσης:

·      Να παραλαμβάνει και να προπαρασκευάζει εισερχόμενα δείγματα για τη διενέργεια δοκιμών σύμφωνα με το εγκεκριμένο Πλάνο Ποιότητας του Εργαστηρίου.

·      Να διενεργεί ελέγχους / αναλύσεις / δοκιμές επί εισερχόμενων δειγμάτων σύμφωνα με το εγκεκριμένο Πλάνο Ποιότητας του Εργαστηρίου.

·      Να καταγράφει τα αποτελέσματα / δεδομένα στα προβλεπόμενα έντυπα.

·      Να φροντίζει και να συντηρεί τον εξοπλισμό του εργαστηρίου.

·      Να εφαρμόζει τους κανόνες υγείας & ασφαλείας και να κάνει ορθή χρήση των μέσων ατομικής προστασίας.

·      Να τηρεί αυστηρά τις εγκεκριμένες οδηγίες εργασίας του εργαστηρίου και τις πολιτικές της εταιρίας.

·      Να εκτελεί με ακρίβεια γραπτές ή προφορικές εντολές των προϊστάμενων. Οι εντολές που αφορούν γενικότερα ζητήματα υγιεινής και ασφάλειας του προσωπικού και των εγκαταστάσεων εκτελούνται ακόμα κι αν δεν εμπίπτουν στα καθήκοντα και τις υποχρέωσης της συγκεκριμένης θέσης εργασίας.

Απαραίτητα προσόντα:

·      Πτυχίο Ανώτερης Εκπαίδευσης Θετικής Κατεύθυνσης (ΤΕΙ) π.χ. Τεχνολογίας πετρελαίου και φυσικών πόρων, Τεχνολογίας τροφίμων, Τεχνολογίας ιατρικών εργαστηρίων, Τεχνολογίας αντιρρύπανσης.

·      Εμπειρία σε αντίστοιχο αντικείμενο θα εκτιμηθεί θετικά.

·      Βασικές δεξιότητες στη χρήση Η/Υ.

·      Βασικές γνώσεις αγγλικής γλώσσας.

·      Ικανότητα επικοινωνίας και ομαδικής συνεργασίας.

·      Ευελιξία ως προς την ικανότητα λειτουργίας και συνεισφοράς σε ένα μεταβαλλόμενο περιβάλλον.

·      Ικανότητα επίδειξης υψηλού βαθμού χειρωνακτικής επιδεξιότητας.

·      Δυνατότητα πολλαπλών εργασιών μέσα σε καθορισμένα χρονοδιαγράμματα και προθεσμίες.

·      Προσοχή στη λεπτομέρεια και υψηλό επίπεδο ακρίβειας.

Η εταιρεία μας, προσφέρει ένα ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών που περιλαμβάνει έναν ελκυστικό συνδυασμό βασικού μισθού και παροχών, καθώς και ευκαιρίες για ανάπτυξη σε ένα απαιτητικό εργασιακό περιβάλλον.

Συμπερίληψη και Διαφορετικότητα

Η Ελληνικός Χρυσός είναι ένας εργοδότης ίσων ευκαιριών. Δεσμευόμαστε να προωθήσουμε έναν χώρο εργασίας χωρίς αποκλεισμούς και ποικιλομορφία, όπου εκτιμούμε και σεβόμαστε κάθε συνάδελφο για αυτό που είναι και παρέχουμε ίσες ευκαιρίες ώστε ο καθένας να μπορεί να εκπληρώσει τις δυνατότητές του.

Αν ψάχνετε για ένα διεθνές και δυναμικό περιβάλλον, στείλτε μας το βιογραφικό σας σημείωμα.

Στάγειρα-Άκανθος
πριν 2 μήνες
Entry / Αρχάριος