Για εργοδότες
ΕΡΓΟΔΗΓΟΣ-ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Αρμοδιότητες:

  • Επίβλεψη των καθημερινών εργασιών σε διάφορα τμήματα του εργοστασίου και διασφάλιση της τήρησης των διαδικασιών ασφαλείας.
  • Ανάπτυξη και υλοποίηση προγραμμάτων ασφάλειας σύμφωνα με την εθνική νομοθεσία και τους κανονισμούς.
  • Εκπαίδευση του προσωπικού σε θέματα ασφάλειας και υγιεινής.
  • Έλεγχος και συντήρηση του εξοπλισμού και των εργαλείων για τη διασφάλιση της ασφαλούς χρήσης τους.
  • Συνεργασία με την ομάδα μηχανικών και την διοίκηση για την επίλυση τεχνικών προβλημάτων.
  • Σύνταξη αναφορών και τήρηση αρχείων σχετικά με ατυχήματα ή πιθανές επικίνδυνες καταστάσεις.

Απαραίτητα Προσόντα:

  • Πτυχίο Τεχνικού Ασφαλείας ή Εργοδηγού.